Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

yoga nedir

Yoga Nedir?

Yoga Nedir sorusunun cevabı, Yoga kelime anlamı olarak “ birleştirmek”,  “bir olmak” demektir. Ancak nasıl olur da esneyerek, bükülerek, dönerek, kafa üstü durarak ve nefes alarak yaptığımız hareketler bizi bir araya getirir?

Eski yogiler ( yogi: yoga pratiği yapan kişi) , yoganın bireyleri ve evreni bir araya toplayabileceğine,  hepimizin bir olduğu anlayışını sağlayacağına, topluca mutluluğu deneyimleyebileceğimize inanmışlardır.  Tabi modern yogilerin çoğunun böyle yüce hedefleri bulunmamakta. Bizler basitçe sahip olduğumuz bedende daha konforlu yaşamanın peşindeyiz.

Yoga nasıl yapılır?

Nefesinize odaklanırsınız, vücudunuzu bir ağaca, bir kurbaya, bir kobraya benzetirsiniz, olabildiğince dengede durursunuz, kaslarınızı güçlendirir, esnekliğinizi ve kan dolaşımınızı arttırır, sinir sisteminizi sakinleştirirsiniz. Düzenli pratik yaptığınızda strese verdiğiniz reaksiyon azalır. Eleştirilere olan tepkileriniz yumuşar. Ayaklarınız yere daha sağlam basar. Akşamüstü işyerinizin camından süzülen ışığın ne kadar güzel olduğunu farketmeye, herhangi bir dünyevi anınızda spontane şükran duyguları hissetmeye ve etrafınızdaki insanlara karşı şevkat duymaya başlarsınız.

Peki nasıl olur da belki kilo kaybetmek, belki kas kazanmak, belki daha güzel bir fiziğe sahip olmak için başladığınız bu egzersiz, bu şekilde tamamen başka bir forma dönüşür?

Yoga Nedir – Yoganın Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzla zihninizin sesini azaltmayı başarabildiğinizi fark ettiğinizde dönüşüm başlar. Matınızın üstüne sakince uzanabildiğinizde, gerçekten rahatlamayı öğrenirsiniz. Herhangi bir denge pozunda, dengede duramayıp düştüğünüzde aslında bunun bir ölüm kalım meselesi olmadığını, düşmenin de ayakta durmak kadar doğal olduğunu ve zamanla dengede kalabilmeyi öğrenirsiniz. Hatta zamanla bu düşmelerinize gülmeye, bir sonraki aşamada hayatınızdaki hayatalarınıza da gülebilmeye başlarsınız. “Aşağı bakan köpek” te (yogada temel pozlardan biri) anda kalmayı, dağ pozunda farkında olmayı öğrenirsiniz. Tüm bu faydalar , siz matınızdan ayrıldığınızda da sizi bir gölge gibi takip eder ve dalgalanarak günlük hayatınıza sıçrar.

Yoga felsefesine göre, her insan sevgi dolu, merhametli ve huzur doludur.

Yoga, öfke, kin, öz eleştiri,  ve şüphe gibi duygularla kolayca toprak altında kalabilecek bu kıtmetli duyguların, tekrar gün yüzüne çıkmasına yardımcı olur. Daha fazla pratik yaptığınızda, gerçeği daha fazla görmeye başlarsınız. O gerçek şudur; olduğunuz gibi mükemmelsiniz!

Hangi seviyede yetenekli olduğunuzun, ne kadar esnek olduğunuzun veya hedefinizin ne olduğunun önemi yok. İsterseniz sadece vücudunuza egzersiz yaptırmak için yoga yapın, isterseniz ruhunuzu beslemek için, önemli değil.  Vücut-zihin egzersizlerinde her zaman öğrenilecek bir şey daha vardır.  Yoga pratiği sonsuzdur. Varılacak destinasyon, pratiğin kendisidir. Hayatın kendisi, hatta belki tam da şu an, nihai ödüldür.

 

Referans : The Little Book of Yoga – Chronicle Books San Francisco

Paylaş

Tags from the story
, , , , , , ,
More from Yasemin Orman
27 Kasım İkizler Burcunda Dolunay
27 Kasım İkizler Burcunda Dolunay, İkizler burcunun 4. derecesinde saat 12:16’da gerçekleşiyor....
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir