Kova Burcunda Dolunay – 15 Ağustos 2019

Aslan Burcunda Dolunay

15 Ağustos 2019, yani bugün, saat 15:29’da Kova burcunun 22. derecesinde Kova Burcunda Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay’ı Venüsyen olarak tanımlayabiliriz. Sebebi ise tutulmanın tam karşısındaki Aslan burcundaki Güneş ile Venüs’ün kavuşum halinde olmasıdır. Venüs- Güneş Kavuşumu Astrolojik olarak bir o kadar tatlı, bir o kadar da önemli, 8 yıllık süreçlerin başlangıçları veya kapanışları olabilir.

Her zaman minik açıklamalarla başlamayı faydalı buluyorum. Zira; Astroloji ile çok haşır neşir olmayanlar için, benim yazılarım bir miktar  kafa karıştırıcı olabiliyor. Dolunay fazı; Güneş ve Ay’ın karşı karşıya kaldığı fazdır. Bu sebeple Ay gökyüzünde tabak gibi ap-aydınlıktır. Bu 28 günlük bir tamamlanma sürecinin son noktasıdır. Ay’ı kocaman bir bardak gibi düşünürsek; bardak dolmuş, tamamlanmış, artık yeni bir süreç için, işe yaramayanların boşaltılması, bardağın belki tamamen belki yarı yarıya dökülmesi gerekmektedir.

İşin seyirlik kısmı kadar manevi ve fiziksel kısmı da benzer şekildedir. Dolunay’ların bazı konuların patlama noktası, bardağın boşaltılma noktasıdır. Bu sebeple çoğu kuluçka hastalık Dolunay zamanında patlak verir mesela… Bu sebeple Dolunay ve çevresindeki bir-iki gün hastane acilleri hep daha doludur mesela… Artık savaş son noktaya gelmiş, mikrobun ortadan kaldırması gerekmektedir. Yine duygusal anlamda taşmalar yaşadığımız, ” yeter” dediğimiz, gergin hissettiğimiz zamanlar, Dolunay zamanlarıdır. Ortalama evrende, kadınların menstrual dönemleri de bu zamana denk gelir.

Kova Burcunda Dolunay haritasının doğal olarak Ay’ı Kova, doğal olarak da Güneş’i Aslan, Yükselen burcu ise Yay. 

Başrol ile başlamak gerekirse; Kova burcundaki Ay’ın duygusal ihtiyacı; “YOKTUR!”. Çünkü ortada duygu yoktur. Ay’ı Kova’da olan danışanlarım olunca “eyvah” derim! Okuyorlarsa gülerler şu an. Kova burcu, burçlar kuşağının dâhisi olarak geçer. Doğum sırasında haritada gölge bir etki olmadığı sürece çok zeki insanlardır. Ortada yüksek bir bilinç vardır. Sadece var olan olaylar değil, ileri olasılıkları hesaplayabilme özellikleri vardır. Bu seviyede zekada, pek duygu kalmaz. Ay dediğimiz şey ise baştan aşağı duygudur. Duygu olması gereken yerde akıl, zeka zararlı bir durumdur. Duygu olması gereken yerde duygu yoktur. Var olan sevgi- duygu bireysel değil evrenseldir.

Güneş Aslan ise Kova’nın tam tersidir. Eğer Kova kafa, akıl, zeka ise; Aslan kalptir, aşktır, dürtüdür, duygudur. Kova’nın aklı olmadığı noktadaki Aslan’ın kalbi; pervasız ve amaçsız, Aslan’ın kalbi olmadan Kova’nın aklı ise tehlikelidir. Bu açıklama bence tek başına bile Kova Burcundaki Dolunay’ın özetidir. 

Akıl ve Kalp ortak bir paydada buluşmadığı sürece doğru olanı, doğru zamanda yapmak mümkün değildir.

Ay’daki Kova ne kadar diğer insanların özerkliği, kolektif düzen, birlikte mutlu olma hali ile ilgileniyorsa, Güneş’teki Aslan bir o kadar bencil, kendi değerlerinin biricikliğinin kıymetini bilen ve önce kendi mutluluğu ile ilgilenir.

Şimdi bu iki arkadaş birbirini çekiştirmeye başladı ise; orta yolu bulmak, her birinin gerekliliğini değerlendirmek farz olmuş demektir. Ben kendi dilim döndüğünce bu çekişmenin orta yolları neler olabilir diye birazcık açıklayacağım. Siz de kendi hayatınıza projeksiyon edersiniz. Neresinde geziyorsunuz bu çizgilerin?

  • İş birliği şahane bir şeydir. Atasözümüz var mesela; “birlikten kuvvet doğar!” şeklinde. (Kova) Fakat rekabet de bir o kadar değerli ve şahane bir şeydir. İş birliği yapanların ekipsel rekabeti, her bir bireyi daha iyi bir noktaya getirebilir. (Aslan)
  • Eski dostlar çok kıymetlidir. Zamana dayalı değerler, hep bir adım önde gibi gözükür. Ortada yaşanmışlıklar vardır. (Kova) Ancak eski dostlar da eskiyinceye kadar yenilerdi. Yeni dostlar geliştirebilmek için yeni arkadaşlıklara, yeni insanlara zaman ayırmak da önemlidir. (Aslan)
  • İyi ya da kötü değerler yoktur! Kova; iyi ve kötüyü kolektife göre ayırır. Toplum için, birlikte yaşamak için ne kadar lüzumlu olsa da; kişisel değerler noktasına geldiğimizde iyi ya da kötü değer yoktur. Her bir bireyin değer verdiği konular biricik ve önemlidir! (Aslan)
  • Birey (Aslan) kendi başına hayatta kalamaz, bir gruba (Kova) ait olması gerekir. Aynı zamanda, grup bireyler olmadan var olamaz.
  • İnovasyon hayatın devamı için gereklidir. Büyük sanatçılar – ya da kolektif ruhta hassas bir akorda dokunan insanlar, eğilimleri yakalama ve toplumun nereye doğru gittiğini anlama konusunda eşsiz bir kabiliyete sahiptir. (Kova) Öte yandan, eğer kalabalığı çok fazla takip edersek, sürekli trende uyum eden bir minvalde dolanırsak, çalışmalarımız sıkıcı ve nihayetinde modası geçmiş olur. Aslan’ın yaratıcılık enjeksiyonuna ihtiyacımız vardır.
  • Kalpten yaşamak harika bir şey! (Aslan) Bir Kova burcu olarak hep özenmişimdir.Kendi bütünlüğünle bağlantıda olduğun anlamına geliyor. Ancak yaşamdaki büyük kararlar söz konusu olduğunda, diğer insanların yaşamları da etkilendiğinde, akla da ihtiyaç vardır. (Kova) Tabii ki, çok fazla düşünmek, aklın kontrolü altında olmak da iyi değil. Akıl bizi tamamen ele geçirdiğinde, kalbe geri dönmemiz gerekir. Romantik ilişkiler, karşılıksız ilişkiler, annelik, babalık, dedelik, sevgi, aşk… aklın kifayetsiz kaldığı alanlardır.

 

Tüm bu karşıtlıkların gerekliliğini ve orta yola gelmeyi iyice anladığımıza göre işin bu Kova Burcunda Dolunay kısmına gelelim.

 

Bir kere dolmuş olan ve boşalması gereken “Ay” sembolüdür. Yani Kova’daki Ay’dır. Yani mantıkla yürütülen ilişkilerin modası geçmiştir. Mantıkla yaşanan ilişkiler, mantıkla kurulmaya çalışılan sevgi bağları için sona gelinmiştir. Çünkü gökyüzü sevginin, aşkın sembolü, Zodyak’ın kalp işareti Venüs’ü işaret etmektedir. Artık gerçekten kalpten sevmeye, artık gerçekten aşka ihtiyaç vardır. Sencil olmanın toplumsallığı ile bencil olmanın bireyselliği karıştırılmamalıdır.

Sevgi denen şey bencil, biricik ve tamamen duygularla ilgilidir. 

Gökyüzündeki Ateş elementi yoğunluğu, tüm dengeleri yakar! İşler daha dürtüsel, daha sıcak, daha heyecanlı, daha ışıklı, daha keyifli, daha çocuksu, içten bir hal alacak demektir.

Büyük hayallerin, imkansızların peşinden koşmanın, bolluğun, bereketin, uzak ülkelere gitmenin, ilahi yolu aramanın, hayat felsefeleri geliştirmenin, delicesine AŞIK olmanın tam zamanıdır. Fermandaki; “akıllı ol”ların, “onu yapma bunu yap”ların, “düşersen yanarsın”ların, “eski hayal kırıklıklarını, acıları unutma, düşünmeden hareket etme!” lerin anlamı kalmayacak, gönül ferman dinlemeyecektir!

Paylaş

Tags from the story
, , , ,
More from Yasemin Orman
Yoga’ya Davet
Yoga nedir, ne değildir'den çok bir davet yazısı bu. Genelde bir blog...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir