Organik Pazar

Organik Pazar
adsense

Bu yazımda size Organik Pazar ‘dan bahsetmek istiyorum. İstanbul’un bir çok yerinde organik pazarlar bulunmakta. Bunlar sırası ile;

Anadolu Yakası

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı – Her Çarşamba Özgürlük Parkında kuruluyor,

Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar – Pazar günleri Kartal Meydanında

Maltepe Organik Halk Pazarı – Pazar günleri

Avrupa Yakası

Bakırköy Organik Halk Pazarı –  Cuma günleri Airport Alışveriş Merkezinin arkasındaki açık otoparkta,

Beylikdüzü Organik Pazar – Her cumartesi Pazar Yerinde

Küçükçekmece %100 Ekolojik Pazar- Pazar günleri Arena Park AVM’de

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı – Cumartesi günleri Topkapı Merkezefendi Camii’nin yanı,

Feriköy Organik Pazar – Şişli – Cumartesi Günleri

Benim severek gittiğim Feriköy Organik Pazarı yada Bomonti Organik Pazar diye de biliniyor. Buğday derneği tarafından 2006 yılından beri bomonti caddesinde her cumartesi kuruluyor. Sabahın 7sinde açılan pazara gidebileceğiniz kadar erken gitmenizi tavsiye ederim. Birçok kişi erken saate gelip bir haftalık sebze, meyvelerinin en güzellerini seçmeye çalışıyor. Ülkenin birçok yerinden organik tarım yapanlar cuma gecesinden sebze ve meyvelerinin  en taze şekilde getirmek için yola çıkıyor. Sabahın erken saatlerinde kuruluyor ve tap taze şekilde bizlere ulaşıyor.Buğday derneği bütün pazarda yer alan üreticilerinin sertifikalarını kendi sitelerinden paylaşıyor. Dilerseniz internetten takip edebiliyorsunuz. Sadece Şişli pazarı için de değil diğer pazarlarınınki de yer alıyor.  Dilerseniz tıklayıp bakabilirsiniz

Şimdi size sağlıklı ve keyifli cumartesi günümü sizlerle paylaşmaya geçebilirim. Sabah erken saate kalkıp Şişli’de bulunan pazarın yolunu tuttum. Erken dediysem ben de 7’de orada olamıyorum çünkü benim için erken biraz daha geç bir saat 🙂 Yoğun çabama rağmen ancak 10 bucukta pazarda olabildim ( geç kalmanın zararı; hala devamını alamadığım çilekler için üzülmek. Erken gelseydim o çilekler bitmemiş olurdu, ben de reçeli olayını bitirmiştim. Ne yapayım artık haftaya tekrardan tamamlayacağım. )

Pazar Yerinin Krokisi Telefonların navigasyonuna’da Bomonti Organik Pazar yazarsanız sizi götürecektir.

Pazarın önünde otoparkı olduğu için yer arama derdi olmuyor. Biraz dolu olduğu için belki pazardan çıkanları az biraz bekliyorsunuz ama İstanbul’da yaşayanlar için çok sorun olmadığını düşünüyorum.

Feriköy Organik Pazarda yiyecekler dışında deterjan, temizlik malzemeleri, diş macunu, roll on, kozmetik ürünlerde yer alıyor. Tabi ki bakliyatlar, peynirler, süt ve süt ürünleri yani aklınıza gelecek evinizin bütün ihtiyaçları bulunmakta.

 

 

Her tezgahta başka üretici bulunmakta. Onun için iyi gezip beğendiğiniz üreticinin tezgahından alışveriş edebilirsiniz. Dilerseniz yukarıda verdiğim linkten o üreticinin sertifikalarını inceleyebilirsiniz. Dediğim gibi konuşabilirsiniz. Üretim yerlerini sorabilirsiniz. Mesela bizimkiler bir tanesinde tohum almaya gitmiştiler. Daha önce ki yazımda bahsettiğim gibi Bursa- Karacabey’de kuş uçmaz kervan geçmez bir yerdeydi. Gerçekten organik tarım yapıyorlardı.

 

 

 

İnsan 2017 yılında sanki geçmişe gidiyor bu pazarda hem de İstanbul’un göbeğinde.

Pazardaki salatalıklar o kadar körpe, o kadar tazeydi ki inanın insan çocukluğunda ki o taze,o leziz tatlara geri dönüyor. İşte pazarın en güzel yanı da bu. Normalde pazar dışında bu kadar miniklerini bulmak çok zor oluyor. Ama pazarda bu şansınız var.

Şimdi tam bezelye zamanı. Kışlık için bezelye stoklamak isteyenlere bir buraya gelip burada ki bezelyenin de tadına bir bakmalarını öneririm. Üstelik dilerseniz ayıklanmışta alabiliyorsunuz.

İnsan 2017 yılında sanki geçmişe gidiyor bu pazarda hem de İstanbul’un göbeğinde. Her şey doğal, naylon torba yok, her şey kese kağıdına konuluyor.

Tıpkı çocukluğumda olduğu gibi Beylerbeyin’de caminin olduğu taraftan sahile inerken manav vardı. Annem okuldan çıkar benim de okuldan alır beraber alışveriş etmeye giderdik… Ellerimizde kese kağıdı evimizin yolunu tutardık. Sanki o yıllara dönmüş gibi şimdi de filelerimizi kese kağıtlarının içinde ki tap taze sebze meyvelerle doldurup evimizin yolunu tuttuk.

Bu arada bir çok insan pazar çantası ile geliyor. Aslında en güzeli o ama endişe etmeyin; pazar çantanız ve filesi yoksa bile pazardan satın alabiliyorsunuz.

 

Pazara ya kahvaltınızı etmeden gidin, yada karnınızı çok doyurmayın.

Gün sonunda aldıklarınızı arabaya yükleyip evinize dönmeden önce size önereceğim son bir tavsiye olacak. Pazara ya kahvaltınızı etmeden gidin, yada karnınızı çok doyurmayın. Çünkü orada ki ablalar harika organik tam buğday ununa gözleme yapıyorlar. Oturma alanında da kendinize yer bulup bir bardak çay eşliğinde gözlemenizi yerken, bir yandan da keyifle insanlarla sohbet edebilirsiniz. Hem bu sırada bir çok yeni şey öğrenebiliyor insan.

Gözleme sevmeyenler için başka alternatif çeşitleri de hemen yanındaki masada bulabilirsiniz. Hamur işlerinin yanı sıra zeytinyağlılar var, tatlılar var. Hem bazıları şeker kullanılmadan yapılıyor. Bunlar dışında glütensiz de tatlı yeme fırsatını bulabilirsiniz.

Her cumartesi sabah 7’de açılan Feriköy Organik Pazarı (Bomonti yada şişli pazarı da olarak billiniyor) için unutmadan eklemek istediğim son bir nokta var. Kredi kartı geçmiyor pazarda. Et ve kozmetik ürünlerin olduğu stantlarda kredi kartı bulunuyor ama sebzelerde yok. Onun için yanınıza nakit para almanızı ve biraz da bozuklukların bulunmasını tavsiye ederim. Gerçekten güvenilir kurumlar tarafından denetlenen üreticilere toplu bir şekilde ulaşmak ve bütün ihtiyacınızı almak için çok güzel bir yer.  Bu sebze meyveler tap taze tarladan toplanıp geldiği için manavdan aldığınız sebze meyvelere göre raf ömrü daha uzun. Onun için 2 haftada bir bile gitseniz sizi o toplu aldıklarınız bozulmadan götürecektir.

Herkese şimdiden keyifli hafta sonları…

Paylaş

More from Gevher Karacabey
Yediklerimizin Tohumuna İnmek – GDO Nedir ? Hibrit Tohum Nedir ?
Mesela semt pazarına gittik, sebzemizi, meyvemizi aldık, veya şehir dışına gittik, köydeki...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir