Biri Pole mu Dedi?

Günlerdir ilk yazıma nasıl bir konuyla başlamalıyım diye düşünüyordum; bana heyecan veren bir şey olsun ki, bu heyecan da karşımdakilere yani size geçsin istiyordum;

Bu sabah uyandığımda doğru cevabı buldum, son aylarda bana enerji depolatan bir şey bu;

Yağmur, çamur demeden koşarak gittiğim, ordayken hayatımın geri kalanını unuttuğum şeylerden biri;

Pole dance!

Eveet. Son birkaç yılın favori kadın sporlarından biri. Aslında ağırlıklı olarak kadın ama erkekler de yapıyor bu işi, hem de oldukça iyi yapıyor, kimi zaman görüyorum ki bir kadından daha çok bir erkeğe yakışabiliyor. Yok artık demeyin, gerçekten öyle. Ama hangisi daha seksi gözüküyor, orası bence tartışmaya kapalı 🙂

Nasıl gaza geldim de başladım?

Uzun zamandır çok denemek istediğim bir spordu, yakın çevremden kiminle paylaşsam bu düşüncemi, çoğu kişi destekledi (birkaç dar kafalı arkadaş dışında tabiiki, herkesin hayatında vardır o köstekgillerden, bilirsiniz! ) ve sonunda kendimi de bir tık daha cesaretlendirerek bu dünyaya adım attım. Önceleri fiziksel olarak kendimi güçlendirme ihtiyacı hissettim, çünkü senelerdir düzgün spor yapmıyordum, anca kendi çapımda hızlı tempolu yürüyüşler ve kısa koşular yapıyordum, dolayısıyla ilk etapta Pole Fitness’la başladım, sonra Pole Dance’e geçiş yaptım, henüz beginner (başlangıç) aşamasındayım ama gün geçtikçe içimdeki potansiyeli keşfedip bu olaya daha da bağlanıyorum!

Pole Fitness ile Pole Dance ’in farkı ne ki?

Pole Fitness, Pole Dance derslerine göre daha hareketli oluyor, karnı, bacakları, kolları kısaca her yerimizi güçlendirmek için direkle beraber değişik hareketler yapıyoruz, yani bana deseler ki bak bu direk, bu direkle şu şu şu hareketleri yapıp kas gücünü arttırabilirsin, yok artık derdim. Hatta bazen direkle beraber, esneme bantları ya da topları bile kullanabiliyoruz. Bu hareketler, sonrasında yani Pole Dance yaparken o kadar faydalı oluyor ki inanamazsınız.

Vücudum çok da ideal bir görüntüde değil, yine de bu işi kıvırabilir miyim?

Vücudunuz görüntüsü hiç önemli değil, önemli olan aynaya bakarken kendinizi nasıl hissettiğiniz, bu sporu yapma isteğiniz ve bir parça da hırsınız. Öncelikle ilk birkaç derste insan biraz kendini sorguluyor, acaba yapabilir miyim, benim burda ne işim var (özellikle bir arkadaşıyla değil de tek başına başlayan benim gibilerde sanırım bu sorular daha fazla oluyor, motivasyonun kendinden başka kimseden alamıyorsun çünkü ilk 1-2 ders, ortama ısınana kadar), aynada garip gözüküyorum acaba bu hareketi hoca kadar güzel yapabilecek miyim gibi gibi… Bir zaman sonra farkediyorsun ki, vücut önemini kaybediyor, istediğin kadar vasat vücuda sahip ol, kendini iyi hissederek o aynaya baktığın sürece yapamayacağın bir şey yok. Yeter ki kararlı ol ve kolay pes etme.

Senelerdir spor yapmıyorum, benim asıl amacım aslında kilo vermek, kilo vermek için doğru adres Pole Dance mi?

Bence kilo vermek için doğru adres Pole Dance değil, vücudunu belirli bir dönemden sonra şekle sokacağı aşikar bir gerçek ama kilondan memnun değilsen, aynada kendini sevmiyorsan, öncelikle kendini beğenebileceğin bir kiloya inmelisin, sonrasında ucu bucağı olmayan bu maceraya adım atman daha tatlı olacak… 🙂

Sürekli topuklularla mı dans ediliyor?

Hayır, ilk birkaç ay topuklularla dans etmene gerek yok, daha doğrusu opsiyonel. Ama hareketleri ilk olarak öğrenirken tabiiki doğru düzgün yapamıyorsun, biraz robot gibi gözüküyorsun aynada, o kıvraklığa kavuşabilmen zaman alıyor ve hareketlerle cebelleşiyorsun, doğru tutuş, yandan bakışlar falan filan. O aşamaları geçtikten sonra topuklunun devreye girmesi çok daha güzel oluyor. Yani kısaca, topuklunun hakkını verebileceğin nokta birkaç ay sonra geliyor, kendiliğinden, kendini keşfettiğin ve kendine has bir tarz oluşturmaya başladığında.

Exotic Pole nasıl birşey?

Baya seksi. Sadece bunu yazıp soruyu bırakmak isterdim, ama isminden de anlaşılacağı üzere oldukça merak uyandırıyor. Exotic Pole’a derslerde belli bir aşamaya geldikten sonra başlayabiliyorsun bildiğim kadarıyla, çünkü topuklularla ve kareografi eşliğinde, gerçekten bir görsel şölen şeklinde geçiyor dersler. Ben başladım mı? Henüz hayır 🙂 Ama genelde derslere girip çıkarken yan sınıfta bu ders devam ediyor oluyor ve merak etmemek elde değil, insanın oturup izleyesi geliyor. Yapan kızlarla içten içe gurur duyuyorum, kendilerine güvenleri o kadar güzel ki. Özenmemek elde değil.

Kızarıklıklar, morluklar, ağrılar, sızılardan ne haber?

Direkle birebir temasta olduğun için ve aynı zamanda tırmanıp indiğin ya da bacağını/kolunu genelde hareketleri daha sağlam yapmak amacıyla sıkıştırdığın için tabiiki ara ara hafif morluklar oluyor, ama ağrılar ve sızılar bu işin en güzel yanı. Dersten çıkıp da eve gittiğinde, üstüne bir de sağlıklı bir yemek yiyip duş aldığında senden mutlusu yok, kızarıklıkları, morlukları gözün görmüyor bile. Sabah uyandığında yaşadığın ağrılar daha da güzel 🙂 Ama acısız güzellik olmuyor kızlar, ne yapalım.

Deneme dersleri var mı? Gelip de kendimi deneme şansım var mı? Yoksa aylık ücret verip mi başlamalıyım?

Benim gittiğim yerde deneme dersi var (1 deneme dersi 80 TL), gelip de kendinizi test edebilirsiniz, ya da ilk etapta gelip izleyebilirsiniz (ücretsiz 🙂 ), ben youtube’dan ve facebook’tan o kadar araştırıp gitmiştim ki, başlamak istediğimden ve en azından yapabileceğimden biraz emindim, onun için ilk derste hemen başlamıştım. Ama tercih sizin, nasıl kendinizi iyi hissederseniz öyle yapın. Herkesin adaptasyon süreci farklı.

Ne giymeliyim?

Üstünüze crop top/askılı body/dar tshirt, altınıza da kısa (ama baya bir kısa 🙂 ) tayt ya da boxer tarzı iç çamaşırlarından giyebilirsiniz, ayağınızda çorap olsun (nasıl olduğu hiç farketmez babet/bilekli/diz altı çorapları bile olur…), gerektiğinde zaten çıkarıyorsunuz ve hareketleri çıplak ayakla deniyorsunuz. Neden dar tshirt de bol tshirt değil? Onu da giyebilirsiniz tabiiki fakat aynada vücudunuzun hatlarını düzgün görmeniz gerekiyor.Bu sebeple dar tshirt daha avantajlı olacaktır. Mesela bkz; Body Roll diye bir hareket var, ki oldukça iddialı bir hareket. Baya pratik istiyor. 🙂 Bu hareketi yaparken belinizi belly dancer gibi kıvırarak yapmanız gerekiyor. Hareketi de ancak dediğim üst giyimlerle daha rahat yaparsınız.

Gelen insan çeşitliliği nasıl?

Gün geçtikçe şaşırtan cinsten bir karma var stüdyoda. Bankacı mı istersiniz, avukat mı istersiniz, ilkokul öğretmeni mi istersiniz yoksa 2-3 çocuk annesi dünya tatlısı kadınları mı istersiniz? Kimisi eşinden gizli geliyor, kiminin evli olduğuna dünya kadar şaşırıyorsunuz, kimi de eşim çok destekledi ve gelip neler yapabileceğimi görmek istedim diye geliyor. Her gün ayrı birini tanıyorum, belki de önyargıları kırmanın en güzel yollarından biri bu, insan tanımak.

Bir sürü kız var, birbirini çekemeyen edemeyen köstekleyenler oluyor mu?

Dedikodu zamanı 🙂 Açıkçası, ben o stüdyodaki derslerime başladığımdan beri, tüm kızlar nerdeyse bir pamuk kalpli, bir sevimli, bir yardımsever. Yok göstermelik değil, gerçekten yardımsever. Evden hazırlıksız çıkıp şortunu unutuyorsun, gruba yazıyorsun, mutlaka birinden bir şey çıkıyor, derste hareketleri yapmaya çalışırken bağrışlar, çağrışlar, alkışlar, dünya sanki o an sadece ordaymış gibi hissediyorsun, dışarda kıyamet kopsa, dur önce dersim bitsin diyeceksin! Herşeyden önce gerçekten eğlenebileceğini bildiğin bir yere gidiyorsun, ama herhangi bir spor salonunda bu mümkün mü? Pek sanmıyorum. 3 set bacak, 6 set karın yapıp çıkıyorsun… Hiç bana göre değil, eminim size göre de değil ki, bu yazıyı buraya kadar okumayı başardınız 🙂

Bu yazı daha da uzar gider, ama şimdilik merakınızın bir kısmını giderdiğimi hissediyorum,

Hayatta herşeye rağmen motivasyonu yüksek tutmak lazım, geçirdiğimiz karanlık günlere inat, günümüzü aydınlatmak için her gün küçük de olsa yeni bir şeylerle tanışmak gerek. Hiçbir kapıyı sıkı sıkı kapatmamak gerek, nokta yerine noktalı virgül kullanmak gerek, belki de hayatla böylelikle daha iyi anlaşabiliriz, ne dersiniz?

 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

 

Bu da motivasyon görseli olsun! 🙂

Sonuna kadar okuyan herkese sarıldım.

Paylaş

More from Başak Akyürek
Büyük Çantalar Buraya
Nereye baksam herkesin elinde kolunda bu büyük  bavulumsu çantalardan var, bundan önce...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir