Kaliteli Bir Tatil İçin Öneriler

Kaliteli Bir Tatil İçin Öneriler

Kaliteli Bir Tatil İçin Öneriler

 

Tatil kelimesi içinde gizli bir mutluluk anlamı taşır ve tatiller her zaman büyük bir heyecanla beklenir. Çoğu zaman da haftalar hatta aylar öncesinden tatil programları oluşturulur, rezervasyonlar yaptırılır, gidilecek bölgeye göre kıyafet alışverişi yapılır. Bu sene hava sıcaklığı henüz izin vermediğinden ve Ramazan’ın da Mayıs ve Haziran aylarına denk gelmesinden ötürü çoğu kişi yaz tatili moduna geçemedi. Ancak bayramın gelişiyle durum böyle olmayacak ve güneş utana sıkıla kendini gösterse de tatil beldelerindeki doluluk oranları gözle görülecek şekilde artacaktır.

 

Bütün kışı yoğun bir tempoda geçirenlerin hayallerini süsleyen o anlara da sayılı günler kaldı diyebiliriz. Hayallerdeki tatil planı ne olursa olsun, tatillerin asıl amacı birçoğumuz için dinlenmektir. Elbette ki fiziksel anlam da dinlenmenin yanı sıra zihinsel olarak da dinlenmek çok önemlidir. Tatillerde hem bedeninizdeki yorgunluğu hem de bilincinizdeki yorgunluğu atmak için ise deneyebileceğiniz birkaç önerim var. Bu önerileri farklı zamanlarda uygulayarak sizin için en uygun ve dinlendirici olanları bulabilirsiniz.

Kaliteli bir tatil için yapmanız gereken tek şey biraz araştırmak!

İlk önerim kesinlikle şu olacaktır; her şeyi daha kolay sıfırlamak adına tatilinizin hepsini olmasa bile en azından birkaç gününü doğayla baş başa kalabileceğiniz bir yerde geçirin. Mümkünse yeşilin ve mavinin her tonuna hakim olabileceğiniz küçük bir beldede doğanın güzelliklerini seyre dalın. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için bu birkaç gün bile rehabilitasyon gibi gelebilir. Uzun binalar, teknolojik aletler ve başa çıkılamaz bir hal alan şehir trafiğinden uzak kalmak düşündüğünüzden bile huzurlu olabilir. İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız bu tip izole yerlerin yeryüzünde artık kalmadığı fikrine sahip olabilirsiniz ancak yanılıyorsunuz! O kadar çok var ki; yapmanız gereken tek şey biraz araştırmak!

 

Tatillerde kendinizi en üst düzeyde dinleyebilmeniz adına önerim ise; teknolojik aletlerden mümkün olduğunca uzak durmanızdır. Dış dünyayla bağlantınızı tamamen koparın demiyorum, sadece iş, okul vb nedenlerden dolayı iletişim halinde olmak zorunda olduğunuz kişilerle iletişimi azaltabildiğiniz kadar azaltın diyorum. Birkaç gün iş arkadaşlarınızla durum değerlendirmesi yapmadınız diye şirketin batacağını düşünmüyorum 🙂 Akıllı telefonunuzun, e-postalarınızın veya sosyal medya hesaplarınızın tatilinizin kalitesini düşürmesine izin verip vermemek de yine sizin elinizde! Instagram’da paylaşılan bir manzara fotoğrafına bakmak yerine başınızı gökyüzüne doğru kaldırıp kuşları izlemek size çok daha iyi gelebilir.

Kaliteli bir tatil için tatile en sevdiğiniz kişilerle birlikte gidin.

Bir diğer önerim ise; tatillerde yeni bir hobi denemenizdir. Örneğin; bu çok uzun zamandır yapmak istediğiniz ama bir türlü başlayamadığınız bir spor aktivitesi olabilir. Veya en basitinden daha önce hiç bulmaca çözmediyseniz sabah kahvenizden sonra yarım saatinizi bulmaca çözmeye ayırabilirsiniz. Daha önce denemediğiniz bir şeyi yapmak rutinden çıktığınızı kavramanıza ve yenilendiğinizi hissetmenize yardımcı olabilir. Belki de böylece yepyeni bir hobi edinebilir, tatilden sonra da seve seve yapacağınız bir etkinlikle tanışma fırsatı yaratmış olabilirsiniz.

 

Gelelim son ve diğer bütün önerilerimle birlikte uygulamanızı tavsiye edeceğim önerime; tatile en sevdiğiniz kişilerle birlikte gidin. Önceliği her zaman sizin için en değerli olan kişilere vermeniz kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olabilir. Sevdiklerinizle geçirdiğiniz bir tatil; motivasyonunuzun artmasını ve huzurlu zaman geçirmenizi sağlayabilir.

 

Unutmayın ki; tatilinizi kaliteli hale getirmek tamamen sizin kontrolünüzdedir, eğer ki tatil kalitenizde bir düşüklük meydana geldiyse bunu fark etmeden siz seçmiş olabilirsiniz. Nasıl mı? Belki de birlikte tatil yaptığınız kişilere fazlasıyla imtiyaz vermişsinizdir.

 

Herkese şimdiden iyi tatiller ve iyi bayramlar dilerim!

Paylaş

Tags from the story
, ,
More from Bilge Aydoğan
Hayallerimiz Gerçek Oluyor! Nasıl Mı?
ayal etmek yaşadığı süre boyunca her insanın yaptığı bir eylemdir. Gözlerimizi kapatıp...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir