Sütüm yetiyor mu? Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

Sütüm yetiyor mu? Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

Yeni doğan annelere yapılan en büyük kötülük bebek ağladığı zaman hep bir ağızdan “acaba aç mı bu çocuk ” sorusunu sormak.  Aç değil deseniz de 1-3-8 derken bir anda “aç mı çocuğum” oluyor anne de…. Başındaki insanlar gidiyor ve sonu bitmek bilmeyen bir yeni kuşkumuz ile baş başa kalıyor masum annemiz.

Acaba aç mı? Ve devamında sütüm yetiyor mu?

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler

Size önereceğim en büyük tavsiye ne başkasına bakın, ne başka bir tavsiyeye. İlk önce bebeğinize bakın. Ben o dönem sadece bezine bakmıştım. Yeteri kadar çiş yapıyor mu?

Sütün gramı önemli. Hiç bir şey için endişe yapmayın. Eğer yeterince bez değiştirmeniz gerekiyorsa ve rutin kontrolünde de kilo alıyorsa endişe edecek hiç bir şey yok. Ama bir şeyler yolunda gitmiyor veya daha ilerleyen günler için yediklerime dikkat edeyim diyorsanız o zaman kendi hayatımdan deneyimleri sizle paylaşmaya başlıyorum. Eklemek isterim ki bu deneyimler, hastaneden çıkarken kilo kaybında üst sınırda olan, 1 ay kontrolüne gittiğimizde doktorun 10 gün sonra bir daha görmek istediği bir bebeğin annesinin deneyimleri.

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalı?

Sütünüzün artması ve kaliteli olması için tabi ki de yemenize dikkat etmeniz, beslenmenizde sütünüzü artırmaya yönelik gıdalar tüketmeniz önemli. Ama bir gerçek var; lütfen bunu unutmayın; sütümüz olması için ihtiyacımız olan süt hormonu yani Prolaktin seviyesi. Bu ne demek? Ne yaparsan yap Prolaktin ile alakalı süt durumu. Onun için kendinizi üzmeyin, hırpalamayın ve endişelere kapılarak yormayın. “Ben sadece su içerek emzirdim” diyen bir çok insan duyabilirsiniz. Bir de “ne yaptıysam olmadı, kocaman da memelerim var ama emzirmedim sütüm yetmedi hatta hiç gelmedi ” diyen anneler de var. Onun için rahatlayın.

Bir diğer takılmamanız gereken nokta cc! Kaç cc süt var, sağdım şu kadar cc çıktı. Ay şu kadar cc süt yeterli mi? Lütfen buna bakmayın. Sütü olur akar taşar ama bebek doymaz. Azıcık sütü olur bebek gayet sağlıklı kilo alır. Onun için ölçmeyin, kıyaslamayın lütfen.

Ama bazı besinler gerçekten sütün artmasına, kaliteli olmasına, bebeğinizi beslemesine yardımcı oluyor. Zaten emzirdikçe siz de göreceksiniz ileriki aylarda. Ben size bunlardan bahsedeceğim.

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler ‘in en başı SU ;

Gerçekten okurdum ama bana yetersizmiş gibi gelirdi. Gerçekten su çok fark ettiriyor. Bir şehir efsanesi değil. Çok garip su bize hep az gelir ama vücudumuzun hatta yaşadığımız dünyanın 4/3’ü su. Yani gerçekten su hayat. Bol bol su için. Emzirmeden önce ve sonra mutlaka su alın. Suyunuz eksik olmasın.  Bir diğeri de dinlenmek ve her fırsatta az da olsa uyumak. Bebeğiniz uyudu mu bırakın telefonu, etraf ile ilgilenmeyi, ayağınızı uzatın, gözünüzü kapatın. Uyumasanız da dinlenin.

Kimyon;

Gerçekten sütün kalitesini artırıyor kimyon. Aynı zamanda da gaz için bire bir. 9 aydır hala yemeklerimden önce kimyon yiyorum. Emzirme bittikten sonra sanırım bir kaç yıl kimyonu görmek istemeyeceğim ama yine de iyi ki kimyon var:)

Hem gaz, hem de süt için bire bir olan bir de rezene çayı. Bol bol rezene içmenizi de öneririm.

Bunlar en çok bilinenler zaten. Bir de bol bol sebze tüketin. İlk zamanlar eğer bebeğinizde gaz sancıları varsa çiğ sebze tüketmeyin. Pişirip yiyin. Dereotu yine süt için çok iyi. Yemeklerinize ekleyin.

Anne Sütünü Artırmak İçin özellikle ısırganı öneriyorum.

Isırgan tazesi varsa alın ıspanak ile beraber pişirip yiyin. Her gün mutlaka bir öğün yedim. Çiftlikteki ısırganları sanırım hayvanlardan daha çok ben tükettim geçen kış. Bu sene ısırganlar az olursa kökünü ben kurutmuş olabilirim… Ama ısırganı seviyorum. (Tadını sevmem ama ıspanakla karışık gidiyor. Hem ısırgan bağışıklığı da güçlendiriyor. ) Eğer taze ısırgan yoksa o zaman ısırgan çayı alın demleyin onu için.

Havuç;

Sütünüzü artırmada yardımcı olacaktır. Eğer artık gaz sıkıntısı yoksa sıkıp meyve suyunu için, ya da kendinize bol yeşillerin olduğu güzel bir salata yapıp yiyin. Gaz sıkıntısı hala devam ediyorsa o zaman havucu yemeklere ekleyip yiyin. Sık sık havuç tüketin.

Bol bol komposto tüketin.

Dut, kayısı, ayva kompostosu yapın için gün içinde. Benim favorim duttu. Gerçekten dut kompostosu olan günlerde farkı hissediyordum. Kuru dut alıp kompostosunu yapın ve aralarda için, meyvesini yiyin. Ben meyvesini yemeyi sevmem. Onun için tel süzgeçte ufalayıp su ile karıştırırdım. Öyle içtim. Bu da aklınızda olsun.

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler / Hurma;

Hurma alın bol bol yiyin. Bir de hurma pekmezi var. İnternetten bulabilirsiniz. Bir marka var hurması da çok güzel, pekmezi de hatta hurma suyunu da oradan alıyorum. Tatlılarımızı şeker yerine bu hurma suyu ile yapıyoruz. Marka yazmak istemedim ama ararsanız bence karşınıza çıkar. Bana da özelden, facebook sayfamdan sorabilirsiniz. Hurma pekmezini sabahları bir iki tatlı kaşığı içmenizi öneririm. Hem günlük enerjinizi de verecektir. Ayrıca kuru incir, kuru kayısı, hurma, kuru üzüm karıştırıp bir poşet yapar yatağımın yanına alırdım. Gece kızımı emzirirken bir yandan da yerdim. İlk aylarda emzirdikten sonra oluşan o açlık için bire bir. Hem de gece yenilecek kadar da masumlar

Kahvaltıda ceviz yemenizi öneririm mutlaka. Her gün bir avuç ceviz yemeniz hem sizin için faydalı, hem de sütünüzün kalitesini artırmada faydasını göreceksiniz.

Bir diğeri bulgur derler ama ben bulgurun acısını çok üzücü şekilde yaşadım. Sütü artırıyorsa da benim için olmaz olsun bulgur noktasındaydım. Dilerseniz buradan başıma gelenleri okuyabilirsiniz. (Yazıya ulaşmak için tıklayınız)

Bir de bol bol ten teması ve bol bol emzirme.

 Yediklerimiz sütün kalitesini etkileyip artırır mı?

Evet tabi ki de artırır ama bunun en başı hormon. Prolaktin hormonumuz. Bedenimizin süt üretmesi için bu hormonu ne artırır? Evet bebeğimiz. Onunla meme arasında bence bizim anlamadığımız inanılmaz bir iletişim var. O emerken bir çok şey diyor meme başına. Bence modern tıp hala bunu tam çözemedi ve çözemeyecek de. Çünkü bir anne ve bebeğin arasında ki bağ gerçekten anlatılmaz, anlaşılmaz da. Bu yüzden bol bol emziririn. Bol bol ten teması kurun. Bebeğimizin kokusu. Bir memeyi bitirdi diğerine geçin. Onu bitirdi emiyorsa yine öteki memeye koyun. Onu bitirdi eğer isterse yine tekrar diğerine koyun. 3-4-5 tekrar bile yapabilirsiniz.

Yazımın başında dediğim gibi hastaneden çıktığımda kilo kaybı üst sınırdaydı. 1 hafta kontrolünde verdiği kiloyu geri almıştı fakat 1. ay kontrole gittiğimizde ne iyi ne kötüydü durum. 10 gün sonra yine çağırdı doktor kontrole. Aldığı kilodan çokta memenun olmamıştı doktorum. Ama çokta az değildi. 20 gün sonra geldiğimizde hiç unutmayacağım inanamamıştı. O kadar güzel kilo almıştı ki Hüma güzelce tebrik etmişti beni. Evet yediklerime dikkat ediyordum ama en çok gündüzleri gak dese meme, guk dese memeye koydum. Sadece iki mememi emdi bitti de yapmadım. Dediğim gibi tekrar tekrarda emzirdim. Gerçekten fark ediyor.

Anne Sütünü Artırmak İçin Öneriler Nelerdir?

Siz elinizden geleni yapın. Ama ne olursa olsun, anne sütünün önemini unutmayın.

Evet anne sütü önemli ama bence anne sütünden çok daha önemli olan bir şey varsa oda sizin moraliniz. Bebeğinizin anne sütünden daha çok size ve sizin huzurlu, mutlu olmanıza ihtiyacı var. Unutmayın bu dünyaya yeni geldi ve sadece sizi ve babasını biliyor ama en çok sizi. Ve gerçekten sizi o kadar iyi hissediyor, anlıyor ki; siz endişeli huzursuz olduğunuzda daha küçük olamasına rağmen bunu hissediyor. Tek güvendiği bildiği gerçek olan sizsiniz, onun için önce siz mutlu ve huzurlu olun.  Bebeğiniz de bu huzur ve mutlulukla çok daha sevgi dolu ve sağlıklı büyüyecektir.

 

 

Paylaş

More from Gevher Karacabey
Organik de Ne Kadar Organik
Organik de Ne Kadar Organik ? Eğer organik besleniyorsanız ve herkes bunu...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir