Fit ve Pratik Kahvaltı Önerileri

Kahvaltı Önerileri

Kahvaltının kültürümüzdeki önemi azımsanamayacak kadar büyüktür. Günün ilk saatlerinde zindeliğimizi geri kazanmak için tükettiğimiz bu öğünde seçenekler o kadar fazladır ki bölgeden bölgeye bile değişiklik gösterebilir. Kahvaltı denince Karadeniz’de muhlama ve mısır ekmeği öne çıkarken, Güneydoğu Anadolu’da katmer ve muhammara öne çıkar. Kahvaltının önemi ve çeşitliliğine rağmen günümüz koşulları bu öğünü bir hafta sonu etkinliği haline getirdi denebilir.

Uzmanlar tarafından günün en önemli öğünü olduğu belirtilen kahvaltı ise zamansızlıkla giriştiği mücadelede çoğunlukla kaybeden taraftır.

Ne yazık ki, hafta  içi kahvaltı hazırlamak erken saatte evden çıkmak zorunda olan çoğu kişi için oldukça zordur. Sabah mahmurluğunun yanına bir de büyük şehirlerin trafik derdi eklendi mi bir an önce evden çıkıp iş yerine ulaşmak istenir. Uzmanlar tarafından günün en önemli öğünü olduğu belirtilen kahvaltı ise zamansızlıkla giriştiği mücadelede çoğunlukla kaybeden taraftır. Kahvaltının sadece hafta sonuna özgü bir öğün olmadığını tekrar hatırlamanızı sağlayacak 5 fit ve pratik kahvaltı önerilerine göz gezdirebilir ve hafta içi kahvaltı etmenin yaratacağı etkileri kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Fit ve Pratik Kahvaltı Önerileri

Yulaf Lapası
  1. Meyveli Kahvaltı: Yeni beslenme trendleri arasında en pratik olanlardan biridir. Özellikle pazartesi sabahı tüketilerek haftaya hafif bir başlangıç yapılabilir. 1 dilim ananas, 1 kutu probiyotik yoğurt, 3 kaşık yulaf ezmesi ve tarçın bu tip kahvaltıya lezzetli bir örnek olabilir.
  2. Ekmek Üstü Lezzetler: Damak tadımıza en yakın olan seçenek denebilir. 1 dilim kızarmış ekmeğin üzerine 1 dilim beyaz peynir ve domates koyulabileceği gibi 1/4 avokado, lor peyniri ve ceviz karışımı ile de farklı tatlar denenebilir.
  3. Yulaf Lapası: Tarifler arasında en nazlı olandır, keyfine varmak için yaklaşık 10 dakikaya  ihtiyaç vardır. 1 elma rendesi, 1 su bardağı süt ve 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi muhallebi gibi pişirilir. Buzdolabında birkaç dakika dinlendirildikten sonra mevsime göre çilek  veya nar ile tüketilebilir.
  4. “İçelim, zindeleşelim” Kahvaltısı: Sabahları bir şey yiyemeyenler için güzel bir alternatif olabilir. 1 su bardağı süt, 1 muz ve 1 tatlı kaşığı kakao rondo veya blenderdan geçirilerek hazırlanır.
    Komşu Kahvaltısı
  5. Komşu Kahvaltısı: Son yıllarda ülkemizde de gittikçe bilinirliği artan karabuğday aslında Rusya’da oldukça popülerdir. 3 yemek kaşığı karabuğday, 1 kutu probiyotik yoğurt ve 1 salatalık ile birlikte tüketilebilir. Karabuğdayın hazırlanması da oldukça kolaydır; bir gece önceden 1 çay bardağı karabuğdaya üzerini örtecek kadar kaynamış su ilave etmek yeterlidir.

Paylaş

More from Bilge Aydoğan
Daha Aktif Olmak İçin 5 Öneri
Bazılarımız gün içerisinde gerek iş gerek okul nedeniyle ordan oraya koştururken bazılarımız...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir