Daha Aktif Olmak İçin 5 Öneri

daha aktif olmak

Bazılarımız gün içerisinde gerek iş gerek okul nedeniyle ordan oraya koştururken bazılarımız da tüm gün aynı ortamda hareketsiz bir şekildedir. Özellikle kapalı ofislerde çalışanların veya uzun saatler okulda olanların gün içerisinde daha aktif olmak için pek fazla seçenekleri yoktur. Maalesef ki bir masanın başında oturur vaziyette yaklaşık 9-10 saat kadar geçirirler. Bu kişilerin haftanın en az 5 gününü böyle geçirdikleri düşünülürse hemen hemen uyumadıkları vaktin ciddi bir kısmını da hareket etmeden geçirdikleri kanısına varılabilir.

Hem fiziksel hem de ruhsal olarak bireylerin yaşam kalitesini arttırabilmeleri için daha aktif olmaları önerilir. Eğer siz de uzun saatler boyunca hareketsiz kalıyorsanız aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Asansör kullanmayın

Evet oldukça klişe bir öneri ancak bir o kadar da doğru. Sabahtan akşama kadar aynı ortamda bulunan biriyseniz muhtemelen olduğunuz mekandan gün içerisinde 1 veya 2 defa kısa süreli olmak koşuluyla ayrılıyorsunuzdur. Bu durumda ofisiniz/okulunuz merdivenle çıkmak için makul bir katta bulunuyorsa asansörü kullanmak yerine merdivenleri deneyebilirsiniz. Aynı öneri eğer ulaşım aracı olarak metro kullanıyorsanız da geçerli.

 

Ofis içinde yürüyün

Bu cümleyi okuduğunuzda biraz garip gelebilir. Ama maalesef ki gün içerisinde az yürüme şansı olan bireyler için en güzel önerilerden biridir. Örneğin; telefon konuşmalarınızı masanızdan kalkarak ofis içerisinde turlayarak yapabilir veya geniş bir ortamda çalışıyorsanız departmanlar arası gezinebilirsiniz.

 

Daha Aktif Olmak için Otobüsten bir durak önce inin

Basit bir öneri gibi görünse de toplu taşımadan bir durak önce inmek günde en az 10 dakika fazladan yürümenizi sağlayabilir. Bunu hem otobüsten inerken hem de otobüse binerken yaparsanız günlük yürüme mesafenize ciddi bir katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda kapalı ortamlarda çok fazla zaman geçiren şehir insanı için bu yürüyüşler bir nebze olsun hava almak ve kendine zaman ayırmak anlamına da gelecektir. Yürüyüşünüz boyunca dinleyeceğiniz müzikler de sizi rahatlatabilir. 

 

Pilates hareketleri yapın

Pilates hem alet ile hem de mat ile yapabileceğiniz bir aktivite. Oldukça hafif ve pek yer tutmayan bir mat ile hem daha aktif hem de daha fit olabilirsiniz. Pilatesin bir güzel yanı evde tek başınıza da yapabilmeniz. Daha önceden pilates derslerine katıldıysanız öğrendiğiniz hareketleri her akşam 15-20 dakika gibi kısa bir süre uygulayabilirsiniz. Eğer katılmadıysanız da internet üzerinden birçok yerli ve yabancı Pilates eğitmeni imdadınıza yetişebilir. Pilates veya başka bir aktiviteyi bir gözetmen dahilinde yapmıyorsanız eğer kendinizi sakatlamamak adına vücudunuzu iyi dinleyin.

Sosyal hayatınızı hareketlendirin

İş/okul çıkışlarınızda sevdiklerinizle birlikte olmaktan keyif alıyorsanız bu buluşmaları her zaman cafe/restaurantlarda düzenlemeyin. Haftada bir defa da olsa bir sosyal etkinliğinizi yürüyüş gibi gerçekleştirmesi basit spor aktiviteleri olarak organize edebilirsiniz. Böylece hem sosyalleşebilir hem de daha aktif olmak için fırsat yaratabilirsiniz.

 

Paylaş

Tags from the story
, ,
More from Bilge Aydoğan
Neden Erteliyor Olabilirsiniz?
"Uzun zamandır yapmayı planladığınız ama yapamadığınız bir şey var mı?" diye sorulduğunda...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir