Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır

Meditasyon Latince meditatio kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Kelime anlamı ile bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme anlamlarına gelir. Günümüzde beden, ruh ve zihin arasında uyumu sağlamanın yoludur.  Meditasyon yapmak, düzenli uygulandığında insanları gerilim, stres, konsantrasyon bozukluğu ve çatışma hissinden arındırır.

Meditasyon Nedir?

Birçok dilde “derin düşünme” anlamına gelen meditasyon sözcüğü kişinin; iç huzuru, sükuneti, değişik bilinç halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren bir yöntem olarak tanımlanıyor. Birçok değişik uygulamaları olan meditasyonun, konsantrasyon ve bilinç ayrıştırması olmak üzere temelde iki yöntemi mevcut. Konsantrasyon yönteminde, belli bir objeye odaklanarak zihnin tek noktaya yoğunlaşması amaçlanıyor. Dış uyarıcılardan etkilenmeden, konsantre olunan konu hakkında düşünce ve fikirler geliştiriliyor. Tek bir konuya derinlemesine odaklanarak farklı boyutları keşfediliyor ve yeni ilhamlar ediniliyor.

Bilinç ayrıştırması yönteminde ise herhangi bir belirlenmiş konu ya da objeye odaklanılmıyor. Zihin tamamen boşaltılıyor. Bu, olup biteni tarafsız bir şekilde gözleme yöntemi olarak biliniyor. Zihnin düşüncesiz kalması, boş tutulması gerekiyor. Meditasyon ilerledikçe zihin daha uzun süre boş tutulabiliyor ve bu boşluk süresinde zihne ilham geliyor.

 

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nasıl meditasyon yapılacağı konusunda kesin kurallar yoktur. Meditasyon yapmak için bazı meditasyon teknikleri olmasına karşın, meditasyon; beden, ruh ve zihin arasında iletişim kurulduğu, anda olunduğu her yerde ve her şekilde yapılır.

Meditasyon yaparken dikkat edilmesi gereken altı temel konu var.

 • Meditasyon yapılacak yer
 • Fiziksel ve zihinsel rahatlık
 • Dengeli ve dik oturma şekli
 • Düzenli solunum
 • Meditasyon objesi
 • Dengeli farkında oluş

Fiziksel ve zihinsel konfor için her kişinin toleransı farklıdır. Rahat hissetmedikçe meditasyona başlamamak gerekir. Kemer, kravat gibi sıkı kıyafetler yerine bol kıyafetler tercih edilmeli. Rahat bir oturma pozisyonu meditasyon için tercih edilir. Ancak herkes için bu rahat oturma pozisyonu yine farklılık gösterir. Kimimiz için lotus veya bağdaş uygunken, kimimiz bacakları kalçalar altına aldığımız oturma pozisyonunu tercih edebiliriz. Burada önemli olan uzun süre hangi oturma pozisyonunda rahat kalabileceğimizdir.

Eğer bir objeye konsantre olarak meditasyon yapılıyor ise en başta gözler açık kalabilir. Ancak bir süre sonra gözleri kapatıp objeyi hayal etmek gerekir. Genelde obje yerine, bir konu üzerine odaklanılan meditasyonların daha faydalı olduğunu gözlemledim.

Meditasyonda en çok dikkat edilmesi gereken konu düzenli solunum. Burundan nefes alınması önerilir. Her nefeste karnın biraz daha yükselmesi ve her nefes verişte düzleşmesi gerekir. Her soluk alışta kubbe şeklinde olan diyafram alçalarak, karnı dışa iter; her soluk verişte ise yükselir ve karın düzleşir. Bu şekilde solunum kişiyi dengeli sükunete yönlendirir. Burada Meditasyonları yönlendirenler olarak Yoga’daki ucai nefesini kullanmayı tercih ederiz. Ucai nefesi hem bedeni ısıtır, hem de bedene olan dikkati arttırır.

 

Yoga ve meditasyona dair daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edin!

Meditasyonda Ön Hazırlıklar

Meditasyonda her şeyden önemlisi zihin. Kendinizi meditasyona hazır hissetmek için ne gerekiyorsa onu yapabilirsiniz. Çok az, çok tok olmamak önemli. Tabi ki, farkındalık için herhangi bir uyarıcı (alkol, ilaç, uyuşturucu vs) kullanmamış olmak önemli.

 

Belki kısa bir duş almak tercih edilebilir. Meditasyon yapılacak yer belirlenir ve meditasyonda kullanacağınız yardımcı materyeller meditasyon alanına yerleştirilir. Burada Meditasyonun türüne ve temasına göre, taşlar, mumlar, tütsüler, esansiyel yağlar, not defterleri, kristaller ve bazı kartlar kullanılabilir. Hiç bir yardımcı kullanılmadan da meditasyon yapılabilir. Ancak zihni tetikleyecek, bedeni “an” a getirecek tüm yardımcılar faydalıdır.

 

Meditasyon yaparken ihtiyacınız olan ürünleri incelemek için astroshop sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Meditasyonun Faydalı Nelerdir?

Meditasyonun bir çok faydası var. Ancak en önemli faydaları;

 • Stresi azaltıyor, depresyona eğilim oranını düşürüyor ve anksiyeteyi kontrol altına alabilmeyi sağlıyor. Aynı zamanda öfke kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor.
 • Bedenle olan bağlantıyı geliştiriyor. Beden farkındalığını, bazal bir halde bile bedenin faaliyet farkındalığını arttırıyor.
 • Konu odaklı meditasyonlar, odaklanma gücünü arttırıyor ve hafızaya destek sağlıyor.
 • Hem kendimize hem de çevreye olan farkındalığımızı arttırdığı için empati gücümüzü arttırır.
 • Nefes, meditasyonun büyük bir parçası ve düzgün nefes almak bile tek başına kan basıncını düzenliyor, uyuya geçişi kolaylaştırıyor.

Meditasyon yaparken ihtiyacınız olacak Gaia Dolunay Meditasyonu Ritüel Kitini inceleyin!

Hepinizin bildiği gibi benim en çok tercih ettiğim, bir Astrolog ve Yoga eğitmeni olarak Yeni Ay ve Dolunay Meditasyonları. Hem tema bulmanıza gerek yok, teması evren tarafından belirlenmiş oluyor, hem de var olan, akan enerjiye uyumlanmayı sağlıyor.

Meditasyonlarıma gelenler bilirler. Bu dönemde açığa çıkan enerjilerin niyetleri ortaya koymada değerli olduğunu düşünüyorum. Rüzgarı arkanıza almış oluyorsunuz.

Çoğu insan kendi kendine nasıl meditasyon yapacağını bilemiyor. Bu ihtiyaca yönelik Meditasyon Kitleri hazırladım. Yasemin Orman’ın yeni çocuğu Gaia. Gaia Yeni Ay Meditasyonu ve Ritüel Kiti ve Gaia Dolunay Meditasyonu Ritüel Kiti artık satışta. Kitlerin içerisinde ortalama bir yıl boyunca meditasyonlarınız için gerekli tüm yardımcılar ve nasıl meditasyon yapacağınızı anlatan yönlendirmeler mevcut.

 

 

Paylaş

Tags from the story
, , , ,
More from Yasemin Orman
Başak Burcunda Yeni Ay – 30 Ağustos 2019
30 Ağustos 2019 Cuma günü Başak Burcunda Yeni Ay fazını deneyimliyor olacağız....
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir