Merkür Güneş’in Kalbinde Mi? – 19 Nisan 2021

Merkür Güneş'in Kalbinde Mi?

19 Nisan Pazartesi günü gece 04:35-04:42 arasında Merkür Güneş ile Tam 29 derece 13 saniye ile kavuşuyor olacak. Ancak 1 derecelik bir orb ile bu etki gece 02:07 ile öğlen 13:29’a kadar sürecek diyebiliriz. Peki bu durumda Merkür Güneş’in Kalbinde Mi?

Her sene mevcut Merkür veya Venüs pozisyonlarında bu terimi sıklıkla duyar olduk. Merkür Güneş’in Kalbinde, Venüs Güneş’in kalbinde gibi. Aslını isterseniz burada Astrologlar; Batı Astrolojisini (Geleneksel Batı Astrolojisi) takip edenler ve diğerleri şeklinde ayrılırlar. Türkiye’de adı duyulmuş bir çok ana akım Astrolog bu safhada ayrılık gösterir.

19 Nisan Pazartesi günü yukarıdaki saatlerde Merkür Güneş ile Kavuşacak bunda bir argüman yok. Bu kavuşum ile Merkür, Sabah Yıldızı konumundan Akşam Yıldızı konumuna geçiyor olacak. 

Her gezegenin iki aşaması vardır: Sabah Yıldızı (gezegen Güneş’ten önce yükseldiğinde) ve Akşam Yıldızı (gezegen Güneş’ten sonra yükseldiğinde). Bu iki farklı yıldız aşaması önemlidir ve yalnızca burçtan veya ev yerleşiminden elde edemeyeceğimiz içgörüleri ortaya çıkarır.

İki tür Merkür-Güneş kavuşumumuz var: biri Merkür retro olduğunda ve diğeri Merkür direkt olduğunda. Merkür gerilediğinde, Merkür bir Akşam Yıldızından Sabah Yıldızına dönüşür. Merkür direkt olduğunda, Güneş’i geçerek bir Sabah Yıldızı’ndan bir Akşam Yıldızına dönüşür. Mevcut Merkür döngüsü 9 Şubat 2021’de Kova burcundaki Merkür Retro ve Güneş kavuşumuyla başladı. Tıpkı Dolunay’larımız olduğu gibi, 19 Nisan 2021’deki Güneş-Merkür kavuşumu döngünün Dolunay veya Tam Merkür kısmıdır. Merkür artık Güneş’ten sonra yükselmeye başlar ve bir Sabah Yıldızı’ndan Akşam Yıldızına dönüşür. Merkür daha az cüretkar ve meraklı ve daha verimli ve düşünceli hale gelir. Kavuşma anında, kendimiz ve yaşamdaki amacımız hakkında önemli bilgiler alırız. Bu bir uyum ve netlik zamanıdır. Çoğumuz uykuda veya sahur vaktinde olacağız. Bir kısmımıza bu netlik rüyalar ile gelebilir.

Gelelim asıl soruya ve devamındaki etkilere…

Merkür Güneş’in Kalbinde Mi?

Batı Astrolojisine göre evet; Merkür Güneş’in Kalbinde ‘dir.

Merkür 8 derecelik açıya kadar Güneş’ e yaklaştığında, sadece Merkür değil, diğer içsel gezegenler de, “yanık” konuma gelirler yanarlar. Tıpkı gerçekte olduğu gibi Güneş yaşam fonksiyonudur ama fazla maruz kalırsanız yanarsınız!

Merkür Güneş’in tam ortasında olduğunda ise bu yanma durumu yerine, özel bir aselet kazanır ve bu konuma da “Cazimi” denir.

Fakat bazı Astrologlar Merkür’ün bu özel asaleti alması için, yani Cazimi haline gelmesi için, Merkür’ün Sabah yıldızına dönüşmesi, aynı enlemde olması, Güneş’in önünden geçme fenomeninin gerçekleşmesi ve ancak Boğa ve Akrep burçlarında olması gerektiğini söyler. Bu bir nevi Merkür Tutulması gibidir.

Merkür, ortalama bir yüzyılda 13 kez Güneş’in önünden geçer. 2000-2050 yılları arasındaki bu fenomen Merkür geçişleri ise aşağıda listeledim. Bilgiler Tübitak’ın resmi sitesinden alınmıştır. Ancak Nasa’dan da alabilirdim. Çünkü bu bir Güneş sistemi fenomeni.

07 Mayıs 2003

08 Kasım 2006

09 Mayıs 2016

11 Kasım 2019

13 Kasım 2032

07 Kasım 2039

07 Mayıs 2049

Ancak bu fenomen durum, Batı Astrolojisinde geçerli değildir. Batı Astrolojisinde bir gezegenin Cazimi yani Güneş’in kalbinde olması için baktığımız kriter o gezegenin Zodyak boylamının Güneş’in Zodyak boylamı ile 17 dakika dahilinde yakın olmasıdır. Aynı enlemde olması şartı aranmaz. Geleneksel Astroloji üstadı, dünyadaki ilk 100 Astrolog arasında yer alan Peter Stockings kişisel web sitesinde Cazimi olan gezegenlerin listesini vermektedir. Buradan bakabilirsiniz. Listede de görebileceğiniz üzere 19 Nisan Günü 29 derece 13 Saniye ile Merkür Güneş’in Kalbinde olacak!

Merkür Güneş’in Kalbinde Ne Demektir?

Bir gezegen Güneş’in kalbine yerleştiğinde, ona atfedilen tüm özellikleri parlatma ve köpürtme eğilimine geçer. Özel bir asalet kazanır.

Güneş, en büyük güç ve enerji kaynağımızdır. Gezegen Güneş’in kalbine oturduğunda Güneş tüm gücünü ona aktarır. Bu durum gerçekleştiğinde kalbe yerleşen gezegen tüm gücü ile parlar. Kendi konularını da parlatır. Astroloji’ de sık yorumlanan hali ile Güneş tahtını o gezegene bırakır. 19 Nisan Günü 29 derece 13 Saniye ile Merkür Güneş’in Kalbinde olacak! Yani Güneş tahtını bir süre Merkür’e bırakacak. 

Merkür Astroloji’ de haberci gezegendir. Aldığımız tüm haberlerin arkasında o vardır. Tüm hareketi boyunca Güneş sisteminden ve üzerinden geçtiği yıldız takımlarından haberler getirir. Aynı zamanda zekayı ve iletişim kapasitesini de simgeler. Haritamızda bulunduğu yer ve burç zihin mekaniğimizin çalışma tarzını belirler. En hızlı hareket eden gezegenlerden biridir.

Koç burcundaki Merkür tahtta otururken ve bir akşam yıldızına dönüşürken hayal kurmak ve strateji oluşturmakla daha az, uygulama ve takip ile daha çok ilgilenir. Balık’ın uzun süredir hakim olduğu gökyüzünde uzunca bir süredir hali hazırda bir sürü hayal kuruyor ama uygulama konusunda nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. İşte bu taht zamanı size önderlik eden düşünceleri beraberinde getirebilir.

Merkür Güneş’in Kalbinde Bana NE?

Güneş evrene açılan en büyük kapımız, kalbimizden geçenlerdir. Merkür de iletişim gezegeni. İkisi beraber olduğunda kalbimizden geçenler, ağzımızdan çıkanlar, aklımıza gelenler gerçek olmaya çok müsaittir. Tabir-i caizse dilek kapılarının açıldığı zamanlardır.

19 Nisan Pazartesi günü gece 02:07 ile öğlen 13:29’a kadar isteklerimizi belirlemek ve Tanrı’dan istemek için en güzel zamanlar olacaktır. ve tabi ki aslında Tanrı’nın mesajını, evrenin mesajını almak için de en doğru zamanlar olacaktır.

Merkür, Akşam yıldınızına döndüğü için, söylemekten çok dinlemek, duymaya, anlamaya çalışmak daha doğru olacaktır. İstihare için uygun bir zamandır.

04:35-04:42 arası tam kavuşum zamanı. Dikkat edebilecek şekilde uyanık olursanız bu 7 dakikayı dua ederek veya meditasyon yaparak geçirebilirsiniz.

Ayrıca aynı gece 02:56’da Ay Sirius Kavuşumu olduğunu, bunun da Karma Astroloji için önemli bir yerleşim olduğunu hatırlatmak isterim. Kuran’da da adı geçen Şira Yıldızı yani Sirius mucizeler getiren yıldız olarak bilinir.

 

Evren için sözleriniz emir olacaktır.

 

Bu sebeple ağzınızdan çıkanlara dikkat edin. Yazdıklarınıza, söylediklerinize, kontrolsüz dileklerinize dikkat edin.

Dua edin bol bol. Meditasyon yapın. İç sesinizi arayın, duymaya çalışın.

Kimseye beddua etmeyin.

Tanrıdan, evrenden, kendinizden isteyin. Dilerseniz yazın. Yazmak her zaman dileklerin ilk somut adımıdır. Sabah trafiğinize rağmen kendinize beş dakika ayırıp kalbinize odaklanın. İç sesinizi dinleyin ve dileklerinizi dileyin.

 Ve eğer bu yazıyı okuyduysanız, mutlaka sevdiğiniz bir insanın da bu bilgilerden faydalanması için paylaşın. Aşağıdaki butonları veya herhangi paylaşma aracını deneyebilirsiniz.

 Ve en önemlisi yöntem size kalmış, yeter ki isteyin! Kalbinizin, aklınızın, vicdanınızın sesini dinleyerek istediğiniz her şey size dönecektir.

 

Ve lütfen Covid bitsin artık. Bunu dileklerinize ekleyin, evrensel olun.

Sevgi ile,

Paylaş

Tags from the story
,
More from Yasemin Orman
Günlük Burç Yorumları 6 Mayıs 2020
Günlük Burç Yorumları 6 Mayıs 2020 / Günün Enerjisi : Ay Terazi...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir