Merkür Şiron Kavuşumu – 9 Nisan 2021

Şiron, Astroloji'de çok popüler bir isimle tanınır; "Yaralı Şifacı". Bu tanım aslında Jung tarafından, kendisini iyileştiremediği için terapist olmuş insanlara atfedilen bir tanımdır. Merkür Şiron Kavuşumu, yaralarımıza yakından bakmak ve onların altına gömdüğümüz gizli hazinelerimizi keşfetmek için bir fırsattır. Ne zaman haritanızın bir yerinden Şiron geçer, beklenmedik bir yerde, o konuya uygun bir yaranızın altından bir hazine çıkar.

9 Nisan 2021 TR saati ile 9:57′ de Merkür Şiron Kavuşumu gerçekleşiyor. (Şiron, Kiron, Chiron, Kheiron hepsi aynı kapıdır.)

Şiron, Astroloji’de çok popüler bir isimle tanınır; “Yaralı Şifacı”. Bu tanım, aslında Jung tarafından, kendisini iyileştiremediği için terapist olmuş insanlara atfedilen bir tanımdır.

Merkür Şiron Kavuşumu, yaralarımıza yakından bakmak ve onların altına gömdüğümüz gizli hazinelerimizi keşfetmek için bir fırsattır. Ne zaman haritanızın bir yerinden Şiron geçer, beklenmedik bir yerde, o konuya uygun bir yaranızın altından bir hazine çıkar.

Şiron sadece yaralarına bakıp onları anlamaya çalışan bir Astroid değildir. Böyle bakarsak bir ömür Şironla geçer. Yunan mitolojisine göre Şiron bir Sentor (yarı at- yarı insan) türüdür ve bu türde ölümsüz olan tek kişidir. En bilge şifacılardan bir tanesidir. Asklepios’tan hekimliğin tüm sırlarını öğrenir.

Şiron yarı insan, yarı at olarak doğdu. Görünüşünden tiksinen annesi, doğduğunda onu terk etti.  Reddedilme yarasıydı yani ilk yarası. Doğum haritalarımızda da Şiron’un bulunduğu alan böyledir. Bizim ilk reddedildiğimiz yerdir. Kendi kendimizi reddettiğimiz yerdir belki de. Şiron’u aşk evinde bulunan bir harita sahibinin ilk reddedilmeyi sevdiği adamdan görmesi tesadüf olmayacaktır. Ve tabi ki yine kendisini karşı cins tarafından sevilmeye layık bulmayacak olması da. Bu, sedece bir örnek, hemen doğum haritanızı çıkarıp Şiron’u arayıp bir yafta kondurursanız Astroloji’ye giriş 101’de kalırsınız.

Şiron’un yarasının olduğu yer sadece başlangıç koşuludur. Sonrası o yaranın altındaki mucizevi yeteneğimizi bulmak ve bunu hayatımızda bir katalizör olarak kullanmaktır. Şiron yarasını bulup iyileştirmek, kurtulmak bir amaç değildir. Yukarıdaki örnekten “aman be, ben de kimseyi beğenmiyorum. Hadi bakalım.” aşamasıdır bu. Asıl olması gereken o ilk reddedilmeden, reddedilemeyecek bir hatuna dönüşmektir. Şiron’un bulunduğu alan işte bu potansiyeli yakaladığımız alandır.

Merkür Şiron Kavuşumu

Merkür Şiron ile kavuştuğunda başımıza gelecek olan şey şudur. Eski yaralarımızı ve acılarımızı tetikleyecek olan sözler, düşünceler ve anılardır.

Merkür Şiron Kavuşumunun kesinleştiği 9 Nisan 2021 günü sık sık birinin bize söylediği bazı incitici şeyleri hatırlayacağız. Bize zorbalık yapan ebeveynler veya kardeşler, özgüvenimizi zayıflatan öğretmenler, bizi tuhaf veya yetersiz hissettiren meslektaşlarımız veya arkadaşlarımız, kendimizi sevilemez hissettiren eski sevgililer, bizim kendimize nicece söylediğimiz yetersizlik sözleri…Şişmanım, çirkinim, yetersizim, aptalım, kısmetsizim, şanssızım, başarısızım, para kazanma gücüm yok, kimse benimle arkadaş olmak istemiyor… Ve nicesi.

Merkür’ün Şiron’un yanına yanaştığından yapmak istediği şey, bizim mırıltılar halinde içimizde tutup, sessizce kendimizi yaraladığımız konuları, sese çevirip anlaşılır hale getirmektir. Merkür Şiron ile kavuştuğunda, Şiron’un kendi içimizdeki yetersizlik ve reddedilme yarasını, yaşadığımız olaylar ile fark ederiz ve nihayetinde kabul ederiz.

Merkür Şiron Kavuşum Metodolojisi

Diyelim ki çocukken kekemeydiniz. Geçti. Ancak bugün meslektaşınız size konuşmanızla ilgili bir şaka yaptı. Sözde laf çaktı. Doğal olarak konuşamıyor olmanızla ilgili bir takım incitici hikayeleriniz birden ortaya çıktı. Çocukluktaki dalga geçmeler. İsteyip söyleyemediğiniz onca cümle, dert. Kalemle ağızda yapılan binlerce egzersiz…

Bu incitici anılar yeniden su yüzüne çıktığında ne yapıyoruz? Ne olacak bugün? Çoğu zaman aşağıdaki iki yaklaşımdan birini kullanırız:

1) Kaçmak!

En sevdiklerimizdendir. Bunları düşünmek yerine bir kadeh rakı koymayı tercih ederiz mesela. Bazılarımız kaçmak için, Yoga veya Meditasyon veya aşırı hit antreman gibi sağlıklı ama bu durumda sağlıksız seçenekleri de kullanırız. Özetle, yaralar itina ile uyuşturulur ve görmezden gelinir.

2 ) Kendi kendini kandırmak!

Arkadaşımdan sonra bir laf da ben çakayım kendime. Nasıl olsa ben bu durumu çoktan aştım.
İçeride kendime  “Kekelesem fark etmez, başka birçok özelliğim var, kimse mükemmel değildir” şeklinde olumlamalar da yaparım geçti gitti.

Doğrusu, o şaka sizi hâlâ rahatsız ediyorsa, muhtemelen orada ilgilenmenizi gerektiren bir şey vardır.

Hala oradaysa, hayatınızı zaten derinden etkilemiş demektir. Burada bakmanız gereken, o engelin üstesinden gelme çabalarınızın sonucudur. Çünkü aslında Merkür’ün işaret etmek istediği sebep değil, sonuçtur. Merakı yaranıza değil, kabuğunuzadır.

Engelin üstesinden gelme çabalarınızda, bununla başa çıkmanın alternatif yollarını buldunuz ve başka türlü geliştiremeyeceğiniz bazı beceriler geliştirdiniz.

Belki de kekemeliğiniz hakkındaki farkındalığınız, söylediklerinize daha fazla dikkat etmenizi sağladı ve sonuç olarak, iletişiminiz bir çok insandan artık daha net ve anlaşılır oldu.

Araştırmalar, kekeme insanların yaptıkları hataların (sadece konuşmada değil) daha fazla farkında olduklarını ve hatalarını düzeltmeye daha istekli olduklarını göstermiştir. Bu onları mükemmeliyetçi yapar, bu da özellikle hatasız operasyonlar gerektiren mesleklerde büyük bir beceridir. Örn. tıp veya mühendislik.

Bazen yara ile armağan arasındaki bağlantı oldukça açıktır: kekeleyen çocuk, sonunda bir şarkıcı veya iletişim uzmanı olur.

Bazen çok çok daha zor belli olur bağlantı. Kekeleyen çocuk, disiplini ve detaylara gösterdiği özen sayesinde harika bir uzay mühendisi olur gibi.

Neden Yazdın Bu Yazıyı Be Kadın?

Yazdım, çünkü yarın ya da bugün, yazıyı ne zaman okuyorsan, Merkür Şiron Kavuşumu süresince bu reddedildiğin veya reddettiğin yara ile yüzleşeceksin.

Yaranın içindeki hediye ilk bakışta çok açık olmayabilir, ancak bu kavuşum, yara ile armağan arasındaki ilişkinin farkına varmak için en iyi fırsatlardan biridir.

Bir Şiron geçişimiz olduğunda, yarayı iyileştirmek sadece ağrıdan kurtulmak anlamına gelmez, aynı zamanda arkasındaki daha derin anlamı bulana kadar yarayı kazmak anlamına gelir.

Kendinizle ilgili sizi hala rahatsız eden bir şey varsa, muhtemelen orada size özel bir hediye/yetenek vardır. Henüz gerçekleşmemiş bir potansiyel. Bu yara, çok daha büyük bir şeyin anahtarıdır. Belki yaşam amacındır.

O yara, arkasındaki hediyeyi fark edene kadar seni rahatsız etmeye devam edecek. Bu sebeple bu kavuşum çok güzel bir fırsattır.

Merkür iletişimimizi yönetir – yalnızca diğer insanlarla değil, aynı zamanda kendimizle olan iletişimimizi de yönetir.

Kafanızın içindeki o ses, Merkür’ünüzün sizinle sohbetidir. Size bir şey söylemeye çalışan Merkür, daha derin bir seviyede anlaşılması gereken bir şeye dikkatinizi çekmeye çalışıyor bu sefer.

Merkür netlik getirir. Acı veren şeylerin farkına varmak ve yaranın içindeki hediyeyi, size özel yeteneği bulma zamanı!

Bir kaç gün, yaşadıklarınıza, duyduklarınıza, hatırladıklarınıza, rüyalarınıza, bir de bu gözle bakın.

12 Nisan’da Koç Burcunda Yeni Ay doğacak. Bu yeni aydan önce bu konuyu da çözerseniz, likörün üstüne vişne tanesi koymuş olursunuz.  😉 Yeni Ay yazısını buraya bıraktım.

Öperim iç sesinizden!

Paylaş

Tags from the story
, ,
More from Yasemin Orman
Yasemin Orman ile Temel Astroloji Eğitimi
Uzun süredir Astroloji'ye ilgi duyuyor, doğum anınızdan gelen şifreleri merak ediyor, kendinizi...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir