Venüs Döngüsü – Venüs Koç Burcunda

Venüs Döngüsü- Venüs Koç Burcunda

21 Mart 2021 saat 17:17′ itibari ile Venüs Koç Burcunda seyahatine başladı. 15 Nisan 2021 tarihine kadar buradaki seyahatine devam edecek. 26 Mart 2021’de ise Venüs- Güneş Koç burcunda kavuşarak Venüs döngüsünün pentagramını oluşturmuş olacaklar.

Venüs Döngüsü – Venüs Koç Burcunda Nedir?

Öncelikle Venüs Nedir?

Adı üzerinde Aşk’tır. Romantizm, moda, sevgi, sanat, feminen konular, kızsal şeyler, tatlılar, yaratıcılık, masajlar, hayatta keyif duygusu ile ilintilediğimiz, ahenk duygusu ile ilintilediğimiz her şeydir. Düşünsenize neredeyse hayatta zevk aldığımız her şeyi Venüs yönetiyor. Hatta parayı ve banka hesabınızda son zamanlarda duramayan dolarları bile.

Venüs, Astrolojik olarak “hayırlı”, her yeri yumuşatan, yatıştıran bir enerji olarak kabul edilir.

Gezegenleri, malefik (zararlı) ve benefik (yararlı) olarak ayırırız. Venüs ve Jüpiter en benefik gezegenlerdir. Venüs küçük benefiktir.

Roma mitolojisinde Afrodit, Sümerde İnanana, Mısırda Hothor, Babilde İşter’dir. Yani Aşk’ın tanrısıdır. Burada gözetilen Aşk, aslında kutsallaştırdığımız anlamından daha ziyade, bazen bu yolda harcanan çaba ve savaştır.

Venüs Koç Burcunda Etkileri Nelerdir?

Venüs’ün Koç burcundaki yolculuğu , Venüs’e ait konuların Koç burcu enerjisi ile akmasına sebep olur. Buradaki etkiler, sizi doğum haritanız doğrultusunda etkileyecektir. Ancak genel etki tüm burçlar için kolektifseldir.

Venüs Koç Burcunda yerleşimi, aşkın önce kendisinde başlamasını sever. Özellikle doğum haritasında Venüs’ü Koç olanlar bu dediğimin ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Bu yerleşim sahipleri bir ilişkiye başlamadan “kendi”leri olmak, önce “ben” olmak isterler. Koç’taki Venüs çok sıcak, canlı, direkt ve girişken olmasına rağmen, her şeyden önce kendi olduğu bir süreçte olmak ister. “Biz” bütünlüğü için herkesin kendi “ben”inin tamamlanmış olması gerektiğine inanır.

Koç burcundaki Venüs, birisi ile önce kendisi olabiliyor mu ona bakar. Eğilmek, bükülmek, şekil değiştirmek ona göre değildir.

Venüs Koç turu yaparken, hepimiz biraz bu şekilde hissedebiliriz. Kendimizi yakalayamadığımız hiç bir yerde başkası ile olamayabiliriz.

Bekarsanız, inandığınız, ben olduğunuz bir yerde bizi yaratmaya heveslenebilirsiniz. Ancak Venüs Koç aşkı, saman alevi olabilir.

Eğer bir ilişkiniz varsa, içinde “ben”liğinizi kaybetmişseniz, buna bir “dur” demek isteyebilirsiniz. Kendi ayrı dünyalarınızı yeniden inşaa etmek isteyebilirsiniz.

Venüs Koç burcunda zararlı konumdadır. Çünkü eğer “benlik” duygusunu doğru kullanamazsa düşüncesiz ve bencil, kontrolsüz, kıymet bilmez bir tavır takınabilir. Ben olmakla bencil olmak arasındaki ayrımı iyi yapmak gerekir.

Genel bir tavsiye vermem gerekirse; Venüs Koç döneminde eğlenmeye bakın. Deneyimlemeye. Mümkünse her şeyi ilk defa yaşıyormuşsunuz gibi tadına varmaya çalışın. İlk aşkınız ile ne hissettiğinizi, ilk öptüğünüz adamı/kadını hatırlayın, unuttuğunuz heyecanlarınızın üzerinden yeniden geçin. Bu gerçekten istediğiniz şeyi hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Eğer bir ilişkiniz varsa, ona ilk ne hissettiğinizi, onu neden sevdiğinizi hatırlayın.

Venüs Döngüsü Nedir? Etkileri Nelerdir?

Venüs Döngüsü en basit hali ile Venüs’le Güneş’in gökyüzünde her sekiz yılda bir aynı burçta kavuşum yapmasıdır. Döngü, Venüs’ün Retro harekette Güneş ile kavuşması ile başlar, düzenli bir seyir izleyerek 584 gün arayla, beş kez daha, farklı burçlarda Güneş ile yeniden kavuşum yaptıktan sonra, ilk kavuşum noktasındaki burç ile tekrar kavuşması ile sona erer.

Venüs Döngüsü

Çokça hikayesi var. Sizi Astroloji’ye boğmak istemiyorum. Ancak Venüs, bu 5/8’lik her döngüsünde gökyüzünde yörüngesi ile bir çiçek şekli çizer. Bu çiçeğin matematiksel açıları altın oranı verir. Buna Venüs Pentagramı denir,  Venüs Gülü denir, Venüs dansı denir. Bir sürü ismi var. Neresinden bakarsanız bakın, derin bakınca şaşırırsınız gökyüzüne.

Venüs, parlak ve gökyüzünde araçsız da gözlemlenebilen bir gezegen olduğundan, bu döngü eski zamanlarda oldukça önemliydi. Kendisine ait bir takvimi vardı. Halkların Venüs Döngüsüne yönelik ritüelleri, korkuları veya hareketleri vardı.

Bizim içinse artık tarihlere bakıp, ilgili dönemlerde hayatımızdaki olayları gözlemleyip, geleceğe dair projeksiyon yapmaya yardımcı oluyor.

Tabi ki; kolektifte sevme şeklini ve aslında hayatın ahenginin rengini belirliyor.

Venüs’ün 26 Mart 2021 Koç burcunda Güneş ile kavuşması ile beraber, Venüs’ün pentagramı, 9 Ocak 2022’de Oğlak burcunda Güneş ile kavuşması ile beraberse çiçeği tamamlanmış oluyor. Herkesin hayatında kendi haritası meşrebince ve kolektifte Venüs’ün yeni döngüsü meşrebince yeni bir zaman başlıyor!

Bireyselde Venüs’ün Aşk hayatımızı, ilişkilerimizi, hayattan aldığımız zevkleri doğrudan etkilediğini düşünürsek, aşağıdaki Venüs Güneş kavuşum tarihlerin çevresinde (ortalama 3 ay) olayları yeniden hatırlamakta ve o döngülerin kapandığını anlamakta fayda var.

Venüs Döngüsü Tarihleri

  • 11 Ocak 2014 Oğlak Burcunda
  • 15 Ağustos 2015 Aslan Burcunda
  • 25 Mart 2017 Koç Burcunda
  • 26 Ekim 2018 Akrep Burcunda
  • 14 Ağustos 2019 Aslan Burcunda
  • 3 Haziran 2020 İkizler Burcunda
  • 26 Mart 2021 Koç Burcunda
  • 9 Ocak 2022 Oğlak Burcunda 

“Yasemin, bizi ne bekler veya nasıl bir döngü kapanır?” derseniz. Bence kıymet bilinmeden, hunharca harcanan ilişkiler biter. Aşkı kolay tüketme tavrının, bu döngünün sona ermesi ile sona ermesini bekliyorum. İlişkilerdeki, kolektifteki bencillik, patavatsızlık, kontrolsüzlük, sadece ihtiyaca dayalı güzellik yaratma çabaları sona erer.

Evet, aplikasyonlar, internet, ve kolay erişim sayesinde yıllardır çok daha girişken, direkt ve hızlı yaşıyoruz Aşkı. Ancak kalplerin yeniden ısınmasını öğreneceğiz bence.

Son olarak; Venüs Koç, Kadının en az bir maskülen enerji kadar yer bulması, tarihin “we can do it!” sembolüdür. Bunun altını çizmeden de döngüyü kapatmayacaktır. Herkes gönlünü ferah tutsun!

Sevgi ile,

Venüs Döngüsü – Venüs Koç Burcunda

Paylaş

Tags from the story
, ,
More from Yasemin Orman
Akrep Burcunda Dolunay 2024
24 Nisan 2024 Çarşamba günü, Akrep burcunun 4. derecesinde Akrep Burcunda Dolunay...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir