Neden Erteliyor Olabilirsiniz?

Zaman su gibi akıp gitmesin.
adsense

“Uzun zamandır yapmayı planladığınız ama yapamadığınız bir şey var mı?” diye sorulduğunda “Evet!” cevabını veriyorsanız bu yazı size hitap ediyor demektir. Nedenini bilmeden bazı şeyleri yapamadığımızı zannederiz ancak daha dikkatli düşününce aslında bunları ertelediğimizi fark ederiz. Peki neden bazı eylemleri en kısa sürede gerçekleştiririz de bazılarını erteleriz? Neden Erteliyor Olabilirsiniz? Bu sorunun tek bir cevabı yoktur ancak aşağıdaki alt sorular size cevabınızı bulabilmeniz için yol gösterebilir. Bu soruları dürüstçe yanıtlamanızı tavsiye ederim.

  • Neden yapmak istiyor olabilirsiniz?

Yapmayı istediğiniz şeyi gerçekleştirmek için bir nedeniniz olup olmadığını daha önce derinlemesine düşünmemiş olabilirsiniz. Nedeninizi bulmak için ise çok basit bir yol izleyebilirsiniz; eylemin size eğlenceli gelen yönlerinin listesini hazırlayabilirsiniz. Listeniz size güç katacağına inandığınız zorluklar veya huzur verecek küçük detaylar gibi birçok etkenden oluşabilir. “Bu eylemi neden yapmalısınız?” sorusunun cevabı için ise; eylemin artılarını ve eksilerini içeren detaylı bir tablo oluşturabilirsiniz. Artıları eksilerinden fazla ise bu eylemi hemen yapılacaklar listenize eklemenizi öneririm. Listelerinizi hazırlarken lütfen kendi görüşünüze göre oluşturmaya özen gösterin, başkalarının ne düşündüğünün hiçbir önemi olmadığını hatırlayın.

  • Neden Erteliyor Olabilirsiniz? Nasıl yapılacağını henüz araştırmamış olabilir misiniz?

Bazen sadece bir şeyi nasıl yapacağımızı bilmediğimiz için yapmayız. Belki de siz de bu yüzden bir eylemi yerine getirmekten vazgeçmiş olabilirsiniz. Bir şeyi yapmayı planlarken kendinize bir yol haritası çizmeyi unutmayın. Böylece bu yolda ilerlerken atmanız gereken adımları daha kolay uygulamaya başlayabilirsiniz. Örneğin, uzun zamandır yeni bir dil öğrenmeyi hayal ediyorsanız o dili öğrenmek için ihtiyaçlarınızın neler olduğunu belirleyerek yol haritanızı çizmeye başlayabilirsiniz.

  • İlk adımınız nedir ve bu adımı ne zaman atabilirsiniz?

Bir araba yolculuğuna çıkarken önceliğiniz arabanın yakıt deposunu doldurmaktır öyle değil mi? Peki bunu ne zaman yapmalısınız? Yola çıkmadan önce elbette… Planlanmış bir eylemi gerçekleştirmenin çok kolay olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak maalesef o kadar kolay değil. Tam da yukarıdaki örnekte olduğu gibi ilk adımın ne olduğu ve  ne zaman atılabileceği de yol haritanız kadar önem taşıyor. Bu zamanı belirlerken de her bir adımı gerçekleştirdikten sonra bir sonrakine geçebileceğiniz bir zaman dilimini seçmeniz size fayda sağlayabilir.

  • Kim yapmak istiyor?

Bu soru size biraz garip gelebilir. Ancak bazen bu sorunun cevabı bir başkası olabilir… Yani sürekli ertelediğiniz bir şeyi aslında siz yapmak istemiyorsunuz da başka birisi sizin onu yapmanızı istiyor olabilir. Siz de bu durumdan etkilenip o şeyi yapmanız gerektiğini ama sürekli ertelediğinizi düşünebilirsiniz.

Paylaş

More from Bilge Aydoğan
Hayallerimiz Gerçek Oluyor! Nasıl Mı?
ayal etmek yaşadığı süre boyunca her insanın yaptığı bir eylemdir. Gözlerimizi kapatıp...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir