Kanlı Ay Tutulması ve Kova Burcunda Dolunay- 27 Temmuz

Kanlı Ay Tutulması
photo by: Christal Yuen
27 Temmuz 2018, saat 23:20’de Kova burcunun 4. Derecesinde bir Dolunay gerçekleşecek ve Dolunay’a Kanlı Ay Tutulması eşlik edecek. Bu tutulma popüler dille Kanlı Ay Tutulması ‘dır.

Neden kanlıdır?

Yakında Mars’ın iki eli yakamızda kalacaktır sinirden o yüzden efenim. 🙂
Gerçek ise şudur; tutulma sırasında Ay ile benzer derecelerde olan Mars, nam-ı diğer Kızıl Gezegen ( bilirsiniz; üzerindeki demir miktarının fazlalığından kırmızı gözükür kendisi) , Ay’ın o tam kararmaya yakın döneminde ona yansıma yapacağından, belli belirsiz, bazı ülkelerde bariz, bir kırmızılık vereceğinden adı Kanlı Ay Tutulmasıdır. Neden kızıl, neden kırmızı değildir derseniz, Kanlı falan gibi isim takınca daha fazla “tık” alır kendisi. Bozmayın bırakın kanlı kalsın. ( Mars yerine Güneş’in geniş yansıması olduğunda da böyle isimler takılıyor.)
İçinde bulunduğumuz yüzyılın en uzun tutulması olacak bu Kanlı Ay Tutulması. 1 saat 43 dk kadar sürecek. Astrolojik olarak üzerimizdeki etkisi ise ortalama 2-3 ay kadar sürecektir. Bu arada Kanlı Ay Tutulması ‘nın ülkemizden de gözlemlenebileceğini hatırlatmak isterim. Belki böyle bir görüntü ile keyif yapmak istersiniz.
Kanlı Ay Tutulması haritasının Güneş’ i Aslan, Yükselen’i Koç, Ay’ı doğal olarak Kova burcunda ve onunla kavuşumda olan Tutulmaya önem getiren Retro Mars Kova burcunda.
Öncelikle haritada sıcak bir rüzgar estiği aşikar. Ancak bu rüzgar aşkı çağrıştırmıyor.

Kova burcundaki Ay’ın duygusal ihtiyacı yoktur.

Çünkü ortada duygu yoktur. Ay’ı Kova’da olan danışanlarım olunca “eyvah” derim! Okuyorlarsa gülerler şu an. Kova burcu, burçlar kuşağının dâhisi olarak geçer. Doğum sırasında haritada gölge bir etki olmadığı sürece çok zeki insanlardır. Ortada yüksek bir bilinç vardır. Sadece var olan olaylar değil, ileri olasılıkları hesaplayabilme özellikleri vardır. Bu seviyede zekada, pek duygu kalmaz. Ay dediğimiz şey ise baştan aşağı duygudur. Duygu olması gereken yerde akıl, zeka zararlı bir durumdur. Duygu olması gereken yerde duygu yoktur. Var olan sevgi- duygu bireysel değil evrenseldir. Bireysel haritalarda bu bir sıkıntı teşkil edebilse de; Kanlı Ay Tutulması haritasında şahane bir şeydir. Beklenmeyeni beklemek gerekir. Bireysellikten daha çok toplumsallık ortaya çıkar. Derin ilişkiler yoktur belki ama herkesin eşit şartlarda olması için hareket vardır. Bazı defterlerin sadece kendimiz için değil, herkes mutlu olsun diye kapanması vardır. Sıradışılaşma, eşitleşme, sosyalleşme vardır. Sadece kendini mutlu etmekten kaçınır insan. Bir başkası için de bir şeyler yapmak ister. Kendi dertlerini bırakıp, dünyanın ne halde olduğuna da bakmak ister. Çocukça gereksinimler bir kenara atılır ve sosyal bir savaşa girilir. Haritanın yükselini de Koç olunca, yöneticisi de tutulmaya eşlik edince, bu savaş, daha keskin ve gözle görülür olur.
Hadi! Bir Allah’ın kulu denesin bakalım önümüzdeki 2-3 aylık süreçte bir kediye tekme atmayı. Veya denesin bakalım bir insanı sadece cinsel seçimlerinden ötürü yargılamayı… Linç edilir. Başına diğerlerinin başına gelmeyenler gelir. İşte Kova burcunda Ay böyledir. Derin ilişkiler kurmaz, aşık olmaz ama kimsenin canının yanmasına, kimseye haksızlık edilmesine de izin vermez! Bu dünya her canlı için Hak’tır!
Bireysel dünyamıza indiğimizde sıkıntı oluşabilir. Çünkü her şeye belirli bir nesnellik, rasyonellikten bakmak sosyal hayatı kolaylaştırsa da kişisel ilişkilerde mantığa yatmayan duygular görmezden gelinmeye başlayabilir. Ay’ın fazı Dolunay’sa, bu bir çok ilişkinin sadece mantık çerçevesine uymaz hale geldiği için biteceği anlamını taşır.

Tutulmanın haritasında Merkür Retro harekette. Üstelik de Merkür Retrosu da tam tutulma günü başlıyor.

Bir süredir sözünü esirgemeyi pek bilmeyen insanlık alemi olarak, biraz daha sakin biraz daha içimize konuşur hale gelebiliriz. Aslan burcunda Merkür gerilemesini ayrıca yazımda okuyabilirsiniz. Ancak genel anlamda içe içe konuşmak pek iyi değildir. Kendi sesi kulaklarını kanatır insanın. Uzun bir yolculukta ağlayan bebek gibidir. Bir süre sonra duymazdan gelemezsiniz. Görmezden gelemediğiniz Yengeç Yeni Ayı’nda başlamış iç sesiniz de bir şeyleri bitirmenize sebep olabilir bu dönemde. Etkisi altı ay sürecek olan Yengeç Yeni Ay‘ı ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Kova Burcunda Dolunay, haritanın 10. evinde!

Bir çok Astrolog Placidus harita sistemini kullanır. Ben okulda böyle gördüm, böyle bilirim diyerek eşit (Equal) harita sistemini kullanmaktayım. Bu sisteme göre Dolunay haritasında tutulma 10. evde gerçekleşiyor. Burası haritanın kariyer evidir. Kişisel boyutta; prangalarından kurtulan, daha minimalist ama daha teknolojik, inovatif olanların parlayacağı düşüncesindeyim. Bu dönemde kurumsalı bırakıp, kendi yolunu çizmek isteyenleri evren destekleyecektir. Kocaman değişiklikler içinse bir kaç küçük marjinal adım yeterli olacaktır.

Çantanızı sırtınıza takıp tüm dünyayı gezin veya sahip olduğunuz her şeyi bir anda satın demiyorum. Ama küçülebiliriz. Dışarıdan küçülüp içeriden büyümeyi tercih edebiliriz. Belki o yeni aldığınız kırmızı bikiniye pek de gerek yoktur ve bunu daha fazla düşünür olabilirsiniz.

Evrensel düzeyde ise duygusal teknolojinin bir adım daha öne geçeceğini düşünüyorum. Duygusal teknoloji nedir? Mesela işe yaramaktan daha çok iletişim kuran robotlar görebiliriz. Emoji aplikasyonlarımızdaki trendler değişip yeni özellikler gelebilir. Teknolojinin sağlığımıza, bilime hizmet eden kısımlarından daha çok duygularımıza hitap eden kısımlarında yeni uygulamalar oluşturulmasını bekleyebiliriz.

Kanlı Ay Tutulması ‘nda Deprem olur mu?

Ben pek deprem yazmam, felaket yazmam. Popülerdir. Tıpkı “Kanlı Ay” gibi tıklaması daha fazla olur. Ancak insanların korkularını değil daha çok hayat amaçlarını büyütmek isterim bulunduğum tarafta. Fakat biraz uyarmakta fayda var. Bugün için olmasa bile, önümüzdeki uzun vadeli resimde önlemler alabilirsiniz belki.
Harita yöneticisi Mars Kova Burcunda- Kova Dolunay’ı yöneticisi Uranüs Boğa’da. Meali; dünyayı merkez alırsak birinci ev Uranüs Boğa deprem için güçlü bir yerleşimdir. Ay’ın Kova burcunda bulunması ani değişimleri tetikleyebilir. Özellikle Uranüs ve Mars birleşimleri, Dolunay hadiselerinde birlikte sahneye çıkarlarsa, evet; ortalamadan büyük depremleri tetikleyebilirler. Dolunaylar büyük, Tutulmaları daha büyük, içine Mars’ı katan Tutulmalar daha büyük enerjilerdir. Her şeyin gerçekleşme ihtimalinin herhangi bir anda %50 olduğunu düşünürsek, benim de Allah olmadığımı, sadece işaret yorumlama sanatçısı olduğumu farz edersek, benim yorumlamam ile ortalamadan büyük bir deprem olma olasılığı, Dolunay ve kendisini takip eden iki hafta için %80-85 civarındadır. (Büyük İstanbul depremini ise 8 yıl içinde %100 bekliyorum.) Özel alanım olmadığı için Astrokartografi çıkarmıyorum. Yani deprem olma olasılığı yüksek yerleri hazırlamadım. Sanırım bir Ay Akrep olarak bu tarz haritalara bakmak beni de korkutuyor.

Son olarak…

Kova Burcunda Dolunay için tavsiyelerim 🙂
E, takip eden bilir. Her yazının sonuna ufak bir dilek, bir öneri mutlaka bırakırım. Bu sefer hem bir öneri hem de ışık olur belki diye bir klip bırakıyorum.
Hangi kitabın kapağını kapatıyorsanız bir farkla kapatın. O son sayfa sizde bir fark yaratsın.
Ve her ne yapıyorsanız “bir” farkla yapın! Farklı olun, fark yaratın! Farklı olan daima hatırlanır. Farklı olan daima fark yaratır. Çünkü farklıdır!
Sadece “merhaba” nız değil, “elveda” nız bile farklı olsun.
… bir de iyi olun! Herkese ve her şeye inat! “Laff A Lympics” i hatırlayın. Kötüler kıs kıs gülüp yarış boyu hile yapsalar da iyiler veya Scooby Doo’lar her zaman kazanırdı.
Laff A Lympics, 1977 yılında Hanna Barbara tarafından yapılan çizgi dizi. 24 bölüm süren çizgi filmde çizgi karakterlerden oluşan üç takım her hafta dünyanın farklı bir şehrinde çeşitli yarışmalarda yarışmaktadırlar.

 

Orijinal olmak isterken başarısız olmak, taklit ederek başarılı olmaktan iyidir.
Micheal Jackson.

Paylaş

More from Yasemin Orman
Koç Burcunda Dolunay – 5 Ekim 2017
5 Ekim akşamı 21:40’ da Koç Burcunda Dolunay gerçekleşecek. Koç Burcunda Dolunay,...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir