Hayallerimiz Gerçek Oluyor! Nasıl Mı?

Hayaller

Hayallerimiz Gerçek Oluyor! Nasıl Mı?

Hayallerimiz Gerçek Oluyor. Hayal etmek yaşadığı süre boyunca her insanın yaptığı bir eylemdir. Gözlerimizi kapatıp kendimizi hayaller alemine bıraktığımızda kendimizi gülümserken buluruz. Gerçekleşmemiş haliyle bile bu denli mutluluk verir hayaller bize. Çocukken başlarız hayal kurmaya; bazılarımız mesleğini belirler, kendine bir kariyer hayali oluştururken bazılarımız da seyyah misali oradan oraya gezdiğini canlandırır hayallerinde. Küçükken hayallerimizi gerçekleştirebileceğimize olan inancımız; büyüyüp hayatla kaynaşmaya başladıkça azalabilir. İnancımızı yitirmek de aslında zihnimizin bize oynadığı bir oyundur. Bu oyunda başrolü üstlenip üstlenmemekse tamamen bizim seçimimizdir.

 

Hayallerimizi hedef  haline getirebilirsek işte o zaman onların hayat bulmalarına da fırsat tanımış oluruz.

Böylece gerçekleşmeyeceğini düşündüğümüz, sadece gözlerimizi kapattığımızda ulaşabileceğimizi sandığımız şeylerin var olduğuna şahit olabiliriz. Hayallerimizi hedefe çevirdiğimiz dönüşüm çalışmalarının başlıca kuralı; onu ben diliyle yazılmış, anlamca olumlu kelimelerden ve olumlu fiilden oluşan bir cümle haline getirmektir. Bu cümlenin içeriği tam olarak bizim gerçekleşmesini istediğimiz şey olmalıdır.Ne eksik ne fazla… Sonrasında ise oluşturduğumuz hedef cümlemizi detaylandırmalıyız. Yani hayaller alemindeyken neler görüyor, neler duyuyor ve neler hissediyorsak hepsini tüm ayrıntılarıyla yazmalıyız. Her ayrıntı hedefimizin bir parçasıdır, onları önemsemeliyiz.

Ne olduğunu tam olarak belirlediğimiz hedefimize doğru yürümek için ihtiyacımız olan bir diğer şey ise doğru adımlardan oluşan bir rotadır. Rotamızı oluştururken adeta bir navigasyon sistemi gibi alternatifleri değerlendirip, izleyeceğimiz güzergahı belirlemeliyiz. Aynı bir yol tarifinde olduğu gibi adımlarımızı sıralamalı ve süremizi netleştirmeliyiz. Oluşturduğumuz bu plan hayallerimizin somutluk kavramıyla tanıştığı ilk andır. Belirlediğimiz bu rota ile yola koyulmak bize keyif verecektir.

Elbette ki bazı işlerde olduğu gibi hayallerimizi hedefe dönüştürmek için çabaladığımız bu süreçte de zorluklarla burun buruna gelebiliriz. Bu gibi durumlarda kendimize olan inancımızı yitirmemek en önemlisidir. Bunu başarmak için ise kendimize bu hedefimizi neden başarmak istediğimizi ve bu hedefin bize sağlayacağı kazanımları hatırlatabiliriz.

Hayallerimiz Gerçek Oluyor!

Hayallerimizi ve kendimizi küçümsemeyelim.

Mutlaka hayal edip de gerçekleştirdiğimiz şeyler olmuştur. Bu yazıyı okuduktan sonra onları düşünelim. Belki bir kalem ile o süreci kağıda dökebilir, bir hayal bulutunun üstünde başlayan maceramızın nasıl gerçekleştiğini hatırlayabiliriz. Evet başta zordu ama başardık. Şimdi tekrar neden yapamayalım ki? Unutmayalım; hayallerimizi gerçekleştirmenin en zor kısmı kendimize inanmaktır. Kendine inanan kişinin yapamayacağı hiçbir şey yoktur.

Paylaş

More from Bilge Aydoğan
Fit ve Pratik Kahvaltı Önerileri
Kahvaltının kültürümüzdeki önemi azımsanamayacak kadar büyüktür. Günün ilk saatlerinde zindeliğimizi geri kazanmak...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir