Oğlak Burcunda Dolunay – 24 Haziran 2021 – Yıl Sonu Piyesi

Oğlak Burcunda Dolunay 2021

24 Haziran 2021 saat 21:40’ta Oğlak Burcunda Dolunay 2021 gerçekleşiyor.

Ne mutlu bize ki; Oğlak burcunda içinde düğüm olmayan bir Ay fazı deneyimleyeceğiz. 2018 yılından bu yana “Oğlak” temasında o kadar olay deneyimledik ki; herkesin içsel olarak bu burcu ve doğasını keşfettiğini düşünüyorum. Oğlak burcunda Ay ve Güneş Tutulmaları, Parçalı Güneş ve Ay Tutulmaları, Oğlak Burcunda Satürn Plüton Kavuşumu, Oğlak Burcunda Satürn Jüpiter Kavuşumu, Oğlak yaz 3535’e gönder son 2,5 yılın özeti ayağına gelsin 🙂 Kimse mesaj atmaz!!!

Aslını isterseniz, düğümsüz diyorum ama bu Dolunay, karanlık bir dönemin kapanışı niteliğinde bence. Çünkü bu bir Süper Dolunay serisi sonu!

Oğlak Burcunda Dolunay, duygusal olarak bir hedefe sahip olmak, sahip olduğu hedefe acı, engel gözetmeksizin adım adım ilerlemek, sadece kendine değil, hedef koyduğu konuya da yeterli olmak ister. Öyle sakin bir hedef belirlemez; otorite olmak, hedef koyduğu konunun “en” i olmak ister. Fakat faydacı değildir hedeflerinde. Kendisi ulaşmak, kendisi ilerlemek, basamakları hakkı ile çıkmak ister.

Dolunay bir sonuç sürecidir. Bu kadar karma döngülerinden sonra, Plütonu, Jüpiteri çorbasında karıştıran bir Oğlak Burcunda Dolunay 2021, neredeyse 2018’den beri koyduğunuz tüm emeklerin karşılığı niteliğinde olacaktır.

Ay kara günlerin sonunda, Güneş ise aydınlık sabahların başındadır.

Oğlak Burcunda Dolunay 2021

  • Ay Oğluk Burcunda 12. evde, Güneş Yengeç burcunda 6. evde.  (6-12 aksı önemlidir.)
  • Oğlak Burcunda Dolunay 2021 haritasının yükseleni Oğlak. Harita yöneticisi durumundaki Satürn Retro Kova, haritanın birinci evinde. Buradan Dolunay’a artı üç puan ekleyebilirsiniz.
  • Plüton Oğlak Burcunda yine birinci evde.
  • Retro Jüpiter, Dolunay’ın her iki oyuncusuna da temas ediyor.
  • Harita yöneticisi konumundaki Satürn ile Mars karşıt vaziyette. Satürn-Uranüs karesi hala aktif. Merkür ile de hoş sohbette.
  • Buraya “ve daha nicesi…” demek istedim.

Değişik harita. İyi veya kötü diyemem. Çok değişik. Herkesin bir sözü var gibi. Resmen “yıl sonu piyesi”. Herkesin bir rolü var ve herkes aynı sahnede, aynı oyunda.

Bazı haritalar çok yüzeyde belirgindir. Bakınca hikaye kafanızda şekillenir. Bazı haritalar ise beni yorar. Üzerine fazlaca düşünme ihtiyacı hissederim. Dantel gibi işlenmiştir gökyüzü. Tek ilmek bir sürü detay ister. Bu harita da öyle bir harita. Ik dersiniz, mık çıkar. Onun için epey sallandım başında. Yazmaya geçene kadar kendi hayatımdan “hııı”ladım durdum.

Her şeyden önce, kolektif bir yana, ne gelirse gelsin korkunçlu, içinizi rahatlatmak için söylemiyorum, gerçekten; bu harita, bireysel dünyalarımızda karanlık, acıklı, sancılı, emektar bir kısmın, özellikle sadece bizimle ilgili “benlik” olgumuzun olduğu geçmiş bir sürü konunun kapanacağının işareti. Yazının geri kalanından ne anlarsanız anlayın, bu Dolunay ile artık daha sıcak, sevgi dolu, güçlü, fedakar, büyümüş, olgunlaşmış bir sayfa açıcağınızı unutmayın.

Oğlak güçtür.

Kış ile mücadele etmenin, en sert kayalara çıplak ayak yürümenin ve ihtiyacı olanın en zirvede olması sebebi ile hep tırmanmak, hep efor sarfetmek zorunda olmanın gücüdür. Duygusal anlamda, bu şekilde güçlü kalma çabalarımızın, en karanlık günlerde bile, adım atmaya çalışma çabalarımızın karşılığını alacağımız zamandır bu Dolunay. En derinde, en gizli korkularımızın, kuyruk dikken yalnızlığımızda ağlayışlarımızın, en iyi olmakla bırakıp dünyayı gitmek arasındaki hoyrat çatışmalarımızın son bulduğu yerdir burası.

“Her karanlık gecenin bir sabahı vardır.”sözünün onandığı yerdir burası. Sabah yakındır; sancının son iki haftasıdır ve bir avazda doğurmaya çok az kalmıştır.

Oğlak Burcunda Dolunayın Etkileri Nelerdir?

24 Haziran 2021 Oğlak burcundaki Dolunay, yılın en olumlu ve yapıcı Dolunaylarından biri. Oğlak burcunda bir hadisenin bu duyguyu taşıyor olması garip gelebilir, haklısınız. Ama anlatacağım.

Oğlak burcunda Dolunay demek; Ay Oğlak burcunda, Güneş ise Yengeç burcunda demektir. Bu hattı pek önemsemeyiz. Pop Astrolojide değer verilen bir hat değildir bu. Çünkü ne Yengeç ne Oğlak çok cafcaflı burçlar değildir. Sahnedeki, kamera önündeki hikayeleri azdır. Ancak aslında çok önemlidir. Doğduğumuz andan öldüğümüz an arasında olan her şey, zamanın geçişinde Yengeç/Oğlak burcu döngüsünde yaratılır. Yengeç’in evi (doğum haritasındaki IC) bizim geldiğimiz yerdir. Oğlak burcunun evi (doğum haritasındaki MC) gittiğimiz yer. Bu hat ” Hayatımda ne yapmalıyım? / Bana verilen hayatla ne yapmalıyım?” sorularının cevabıdır. Yeni gün dönümünden çıktığımız bir Dolunay, hayatlarımızda bir yol ayrımıdır. Hayatımızda bir kez daha bir çatala geldik demektir.

Harita öyle bir harita ki; karanlıkta bırakılmış sakıncalı bir Ay Oğlak var. Ancak yükselen de yine Oğlak. Girizgahta hep söylerim; Oğlak burcunda bir Ay, duygusal olarak bir hedefe sahip olmak, sahip olduğu hedefe acı, engel gözetmeksizin adım adım ilerlemek, sadece kendine değil, hedef koyduğu konuya da yeterli olmak ister. Ancak bu ihtiyacı köpürtür, çok fazla odaklanırsak, koşu bandındaki bir fare gibi oluruz. Nereye gittiğimizi bilmeden koşar, koşar ve koşarız.

Geldiğimiz nokta aslında biraz böyle. Çalışmak, görevlerimizi yerine getirmek, salgından korunmak, sorumlu olmak ve sınırları belirlenmiş bir hayat yaşamak. Biz de, insanoğlu, yuvarlak bir kürede sürekli koşan bir fare gibiyiz. Kendimizi yönsüz hissediyoruz ve dünya standartlarına göre başarılı olsak bile, kendimizi doymamış ve boş hissediyoruz. Bana gelen her üç danışandan ikisi hayatından tatmin değil ve her şeyi varken bile hayat amacını merak ediyor.

Bu duygu size de tanıdık geliyor mu?

Yengeç ise haritalardaki konfor alanlarımızdan biridir. Geldiğimiz yerdir. “Ben böyleyim” dediğimiz yerdir. Gizlidir, içeridedir. Uzun süre dışarıda zaman geçirsek de akşam dönmek istediğimiz yuvadır. İşte o kısmı uzun yıllardır unuttuk.

Ben kimim? Koşmayı bırakırsam mesela ne yapacağım? Geçmişi unutmaya çalışıyorum ama bütün yaşananlar benim için, geleceğin olasılıklarını anlayabileceğim bir hazine ise? Yuvam neresi? Yuvam kim? Neden konfor alanımda bir başkası ile konfor duyamıyorum? Neden bana ait olmadığını düşündüğüm her şeyden koşarak kaçıyorum? En son ne zaman birini ailem kadar sevdim? Veya ailemi ne kadar seviyorum? Onlara ne kadar zaman ayırıyorum? Ailem, konfor alanım kim ki gerçekten?

Bu birinci kısım…

“Retro Jüpiter, Dolunay’ın her iki oyuncusuna da temas ediyor.” demiştim yukarıda. Aslında tam bir Pisagor oluşturuyor. Hatırlayalım teoremi

 burada c dediğimiz Ay ve Güneş arasındaki kenar, a Ay ve Jüpiter, b ise Jüpiter ile Güneş arasındaki diyelim basitçe. Meal etmeliyim, biliyorum. Yani geçmiş korkularınızın, karanlık taraflarınızın, acı deneyimlerinizin, en kötü günlerinizin karesini, şu anki ahvalinizin karesinden çıkarırsanız, elinizde gelecek kocaman güzel günler kalacaktır. Hayat ne kadar zor olursa olsun, her zaman daha iyi bir yarın vardır.  Her şeyin son damlasın kadar üzerimize geldiği, daha fazla dayanamayacak gibi hissettiğimiz an, aslında zafer anından önceki son dönemeçtir. Güzel bir şeyler geliyor kanımca. Başında dayanamayacak, artık yeter dediğimiz acıklı bir doğum süreci var. Ama o gelen güzel şey neyse, onu kucağımıza alınca her şey boş olacak unutacağız.

Oğlak Burcunda Dolunay 2021, gerçekten neyi istediğimizi ve o istediğimiz şeye sahip olabilmek için neler katlanabileceğimizi göstermek üzerine geliyor.

Ne istediğini bilen için geri kalan her şey teferruattır. Zaman bile.

Bu ikinci kısımdı….

Her Ay döngüsü, içinde bulunduğu iki hafta bizi içine çeker. Oğlak olmasak bile Oğlakça, Yengeç olmasak bile Yengeççe taraflarımız harekete geçer. Oğlak, çok fazla deneyim ve sabır taşıyan bir burçtur. İlerlemek ister ve yukarı çıkan bir grafiğe sahip olmak ister. Yeterince iyi olmadığında suçluluk duymaksa tam bu hatta özel bir duygudur.  O yüzden bu iki hafta yeterince iyi olmadığımızı ve çok daha iyi bir şey yapabileceğimizi, başkalarının bizden daha iyi olduğunu, kendimizin o kondisyonlara asla gelemeyeceğini söyleyen sesler olabilir. Koşullarımızda elimizden gelenin en iyisini yaptıysak, bu seslerin hiç bir önemi yok. Çünkü burada olacak olan olacak. Geliyor gelmekte olan. Bununla birlikte gerçekten çok kötü şeyler yaptıysanız, her insana özgü, insani hatalardan bahsetmiyorum, içinizde bir kötülük beslediyseniz; kötü bir şeylerin hayatınıza zarar vermeye geleceğini göreceksiniz. Bu, yukarıda anlattığım doğum sancısına benzemez. Sabrınızla tartamazsınız.

Ne olduysa oldu aslında. Artık sonuçlarına katlanmak gerekiyor.

Dolunay aksı yani 6/12 aksı sağlık, kontrol dışı konular, karanlık güçler, hastaneler, hapishaneler, gizli saklı olayların ortaya çıkması, yer altı şehirlerinin keşfi, bir takım yeni kısıtlanmalar veya sağlık konusunda yerel faaliyetler gibi konularda gündemler getirebilir. Deprem, kesin getirir. Türkiye’de az şiddetli ama Avrupa ve Kuzeyde şiddetli beklerim. Çok Satürn, çok Plüton, çok toprak çok su, büyük enerji.
İlla ki bir şeyler biraz kayar.

2021 yılı konusunda hep umutluydum. Yorucu olan kısımlarını bilsem de, bir Sulu yolculuk olacağını biliyordum. Sulu yolculuk, Su elementi yoğunluğunu ve kalitesini kastediyorum, duyguların yorucu olduğu bir yerdir. Ancak su her zaman mucizeleri getirir. Ve en önemlisi Su, duygudur, yeniden bir şeyler hissedebilmek, şifalanabilmektir. Su, saf sevgidir. Yorsa da, intikam alsa da, korkup kaçsa da, kırılsa darılsa içine kapansa da… Bir akıştır. Bu akışı kaybetmiş bizler için de bu Dolunaydan sonrası şifadır kanımca.

Benden bu kadar… İnanın daha da yazasım var… Birazı da kendi gözleminize kalsın.

Her ne geliyorsa aşkla gelsin!

Öperim gözlerden!

2021 Yıllık Burç Yorumlarını da buraya bıraktım.

Paylaş

More from Yasemin Orman
Erkekleri Burçlarına Göre Mutlu Etme Tarifleri
Erkekleri burçlarına göre mutlu etmenin yollarını arıyorsanız işte size Erkekleri Burçlarına Göre...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir