Evde Yapabileceğiniz Organik Güneş Kremi

Güneş Kremi
adsense

Evde Yapabileceğiniz Organik Güneş Kremi

Sonunda havaların da yaz ayında olduğunu hatırladığı şu dönemlerde tatil hazırlıkları da başladı…. Ben de sizlere güneş kremlerinden bahsetmek istedim. Güneşin bize etkilerinden uzun uzun bahsetmeyeceğim size çünkü hepimiz zaten bunları biliyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda da hepimiz Güneş Kremi kullanıyoruz. Kimimiz bronzlaştırıcı etkisi olan kullanıyor, kimimiz koruma faktörlü tercih ediyor. Ama güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullandığımız kremlerin zararlarını hiç düşündünüz mü?

Güneş yaktığı yeri çok acıtmaya başladı.

Güneş kremlerinde de günlük kremlerde olduğu gibi bir çok zararlı madde var. Mesela Güneş yağlarının içinde paraben bulunmaktadır. Paraben vücuda girdiğinde östrojen hormonunu taklit ediyor ve vücudun hormon dengesini direk etkiliyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda paraben vücuda girdiği zaman hücrelere kadar inebildiği, kana karışabildiği tespit edilmiş. Hatta idrarda bile görülüyor. Ayrıca meme kanserinde yapılan araştırmalarda alınan tümörlerde de çok fazla miktarda paraben tespit edilmiş. İşte Güneş yağlarında da bulunan parabeni biz, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bütün yaz cildimize sürüyoruz. Bunun gibi bir çok zararlı madde de olduğu için uzun süredir kendi yaptığım güneş yağı ile güneşe çıkıyorum. Bu arada tabii eklemeden geçemeyeceğim; sabahtan akşama kadar güneşin altında yatmaktan keyif alan bir insandım. Ama son yıllarda 11-15 arası güneş ışınını doğrudan maruz bırakmıyorum. Herkese de öneriyorum çünkü artık güneş yaktığı yeri çok acıtmaya başladı.

Kendi yaptığım yağ ile güneşlendiğim zaman fark eden bir diğer ayrıntı da soyulmamam oldu. İçeriğinde gerçek organik yağ kullandığım için, bu yağlar cildim besleniyor ve nemleniyor. Güneş kurutmuyor. Bu sayede yanıp kuruyup o derinin soyulması gibi bir sonuç yaşanmıyor. Ayrıca gerçek yağlar ile güneşlendiğim zaman kalıcı bir bronzluğa sahip oluyorum. Geçen sene kasım ayının sonuna geldiğimde arkadaşım; “Gevher senin ten rengin açılmadı, nasıl oldu bu? “dedi. O kadar sağlıklı bir bronzlaşma oluyor ki, hem cildim kavrulmuyor, soyulmuyorum, hem de uzun süreli etkisi oluyor.

Ayrıca bazı yağların özelliğinde güneşin zararlı ışınlarından doğal koruma etkisi var ama lütfen, çok önemli bir nokta; sertifikalı organik yağları kullanarak yapın kreminizi. Diğer yağların içeriğinde ne yazık ki diğer ucuz yağlar da bulunuyor. Örneğin badem yağı alıyorsunuz ama saf badem yağı az miktar konuluyor kalanlar da ucuz yağlar eklenerek saf badem yağı seyreltiliyor. Bu nedenle siz gerçek yağı kullanmış olmuyorsunuz. Ama sertifikalı organik yağlar alırsanız gerçek yağı kullanmış oluyorsunuz. Şimdi size güneş yağının reçetesini yazıyorum. Hazır mısınız?

Doğal Güneş Kremi

Malzemeler:

  • 25 gram kakao yağı
  • 10 gram Hindistan Cevizi yağı
  • 15 gram susam yağı
  • 10 gram fındık yağı
  • 20 gram havuç yağı
  • 5 gram Kayısı
  • 5 Gram Bedem
  • 5 gram jojobo yağı
  • 5 gram zeytnyağı

 

Cam veya metal bir kase alın. Kakao yağını bu kasenin içerisine koyup benmari usulü eritin. ( Benmari usulü: cam kabı bir başka su dolu tencerenin içerisine koyup ısıtarak eritmektir. Kasenin yüzeyi  tencerenin yüzeyine değmeyecek. Suyun ısınması ile ısınacak.)

Kakao yağı eridikten sonra hindistan cevizi yağını ekleyin. İkisi de eridikten sonra susam yağı ekleyiniz. Diğer bir tarafta bütün yağları karıştırın ve benmari usulü erittiğiniz kakao, hindistan cevizi yağı ve susam yağını diğer yağlarla karıştırın. İnternet’ten yağ, krem kapları rahatlıkla bulup alabilirsiniz. Bu şişelere güneş yağınızı koyup dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Denize gitmediğiniz zaman güneş yağını en ideal şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Sabit yağların raf ömrü 2 yıl olduğundan 2 yıl içinde tüketiniz.

Bir de bu reçetedeki karışımdan 100 mg bir güneş yağı elde edeceksiniz. Dilerseniz oranları 2 veya 3 ile çarpıp daha fazla da üretebilirsiniz.

Güneşten sonra bronzluğu korumanın en güzel yöntemlerinden biri de akşam duştan sonra cildinize argan yağı sürmektir.

Herkese şimdiden keyifli ve sağlıklı tatiller dilerim…

Paylaş

More from Gevher Karacabey
Ter Kokusu ‘na Organik Son!
İngiltere'de yapılan son bir araştırmada meme kanseri ile Paraben kullanımı arasında doğrudan...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir