Başak Burcunda Dolunay – 12 Mart 2017

Başak Burcunda Dolunay

12 Mart 2017 Pazar günü 17:54’te Başak burcunun 22. Derece, 13. Saniyesinde bir Dolunay gerçekleşecek.

Dolunay demek, Ay 28 günlük turunun yarısını tamamladı ve ışıl ışıl, pas parlak görkemli görüntüsüne ulaştı demektir.

Yeni ay ve Dolunay fazları enerjisel olarak önemli zamanlardır.

Dolunay zamanı, depolama zamanının son safhasıdır. Biriken her şey, son damladadır.

Dolunay fazında canlılar daha gergin ve sinirlidir. Bazı insanlarda uyurgezerlik, duygusal iniş çıkışlar ve depresyon artar. Çevremizde, trafikte artış, kazalar, kavgalar görürüz. Doğum oranları ve yaralanmalar artar. Bunlar tamamen doğaldır. Çünkü Dolunay zamanı, depolama zamanının son safhasıdır. Biriken her şey, son damladadır. Bu aşamadan sonra, o taşan enerjiyi boşaltmak gerekir. Düzgün çalışan metabolizmalarda genellikle kadınların menstrual döngüsü de bu dönemlerde gerçekleşir. Çünkü artık işlevini sona erdirmiş, dolmuş bir rahmin, yenilenmek için temizlenmesi gerekir.

 

Başak burcunda Dolunay, hasadın içindeki çürükleri ayırmak, işleyen bir mekanizmadaki aksaklıkları düzeltmek, işe yaramayanı ayırma ihtiyacındadır. Ortada faydalı ve üretken bir durum yoksa onu sonlandırmak ve daha iyisini geliştirmek ister.

 

Başak burcundaki ay refleks olarak endişeli ve sinirlidir. Eleştireldir. Başak varsa, ortada mantık vardır. Zihin enerjisini yöneten Merkür kendisinden sorumludur. Bu sebeple aslında kendisindeki enerji ve sinir yersiz değildir. Mükemmeli ister, mükemmele giden yolda karşısına çıkabilecek her engel de onu öfkelendirir.

 

Dolunay’ın işaret ettiği konu “ben ve biz” dengesi üzerine!

 

Başak burcunda Dolunay 1-7 aksında gerçekleşiyor. Detaylara girmeden neler olabilir ondan bahsetmek istiyorum. Özellikle bu Dolunay’ın işaret ettiği konu “ben ve biz” dengesi üzerine! Uzun süreli ilişkiler ve evliliklerde, birikmiş marazı olan ve artık çürümüş olan temizlenmesi gereken konular varsa, onların temizlenme zamanı gelmiş demektir. Eğer çürüklerinden temiz yerleri gözükmez halde bir ilişkiniz varsa, sonlanma zamanı gelmiştir. Birçok uzun soluklu ilişki Başak burcundaki Dolunay zamanı sonlanacaktır. Başak’ın duygusallıkta bile mantık arayan tutumu, gözümüzün kör olduğu noktaları, sürekli ertelediğimiz veya görmezden geldiğimiz problemleri, gözümüzün içine içine sokacaktır. Başaktaki ay, karmaşadan, karmaşık duygulardan hiç hoşlanmaz. Hemen onları düzeltmek ister. Dolayısı ile bu konumlanmada, boş vermek, zamana bırakmak diye bir şey kalmamıştır. Nasıl olduğunun, nelerin kötü olduğunun, neyin kötü gittiğinin bir önemi kalmamıştır, nasıl olması gerektiği esastır artık.

 

Dolunayların bitirme enerjisi taşıdığını da göz önünde bulundurursak, birçok marazlı ilişkinin sonu geldi demektir.

 

İlişkinizdeki marazların farkında, hatalarınızı farkında, “amaaan bir şey olmaz” deyip, hala bir dönüm bostan yatıyorsanız; elinizi çabuk tutun, partneriniz hala uyanmamışken işleri düzeltin derim. Yoksa sona 3-2-1…

Sadece ilişkilerimizi düzenlemeyeceğiz. Kendimizi de düzenlemek arzusundayız. Gaddarca, fazla eleştirel yaklaşabiliriz kendimize. Ben duygusu ön planda olmasına rağmen, nasıl daha iyi bir ben yaratabilirim duygusu daha da ön planda olacağından, epeyce uğraşacağız kendimizle.

 

Kilo vermek için, diyete başlamak için harika bir zaman olacak!

Bağımlılıklarımızdan, adım atmadığımız hayallerimizden kurtulmak için mükemmel zamanlar. Venüs’ün de gerilediğini düşünürsek kilo vermek için, diyete başlamak için harika bir zaman olacak Dolunay’ın hemen sonrası! E bir de bahar geliyor, alın size üç mantıklı sebep!

Sakinlik, sükûnet falan beklemeyin. Öfke kontrolü hiç beklemeyin. Ani patlamalara, ayaklarımız yere basmadan adım atmaya çok müsaidiz. Dürtüsel davranacağız üstüne üstlük. Mantık süzgecinden geçirmediğimiz için değil, geçirip bu kadar zamanı boşa harcadığımız için öfkeliyiz.

 

Maddi anlamda dengede kalmak gerekiyor. Akan bir şeyler varsa doldurmak lazım. Yoksa gereksiz harcamalara dikkat.

Özellikle aile içi disiplini yıkmak, özgürlüğümüzü ilan etmek isteyebiliriz.

 

Başak burcunda dolunay her anlamda bahardan önce son çıkış niteliğinde!

 

Kendimizi yeniden yaratabilecek gücümüz var. Yeniden yaratmak demek çoğunlukla eskisini yıkmak demektir. Her yıkım emek ister, sebat ister ve yorucudur. Bunu kabul edelim. Ne yapalım?

Marazlarımızdan kurtulalım!

İlişkimizdeyse marazlar, tamir edilemez noktadaysa rüzgârı arkamıza alıp bitirelim artık. Kimse üzülmesin yıpranmasın daha fazla. Kendimizdeyse maraz, çok kötü davranmadan aksiyon almaya başlayalım. Önce çürük yerleri çöpe atmalıyız.

 

Bahar temizliğinin tam zamanı! Hem Pazar hem Dolunay hem Başak, kombo! Dolaplar insin aşağıya, ne varsa işimize yaramayan, işine yarayacak kişilere ulaştıralım. Katla, topla, ayır, çıkar. Mis gibi hissedeceksiniz kendinizi.

Sadeleşelim hayatın her noktasında. Evimiz, kıyafetlerimiz, ilişkilerimiz… ve mümkünse beslenmemiz. Rejim yapın demiyorum illa. Zaten ne haddime. Bir insana ne yapacağını ancak kendi iç sesi, kalbi, aklı söyler. Ancak keyif veren ama besleyici özelliği olmayan gıdaları hayatınızdan çıkartabilirsiniz. Detoks derseniz; ne ala derim, en güzel zamanlar. Başak burcunun beden farkındalığını kullanıp, ihmal ettiğiniz doktor kontrollerinizi de yapabilirsiniz.

Harcamalar bazında da sadeleşmek önemli. Venüs gerilemesi ile birlikte, kaynakların azalması son derece doğaldır. E kaynaklar azalırken biz aynı hızda harcamaya devam edersek, baharda eksiye geçeceğiz demektir ki; alışverişin en tatlı olacağı zamanlar.

 

Bu dönem duygusal krizler, yememeye ve beslenme problemlerine sebep olabilir. Azaltmak, sadeleşmek derken asla aç kalmaktan bahsetmiyoruz.

 

Duygusal temalar ön planda olacak bu dolunayda. Duygusal ihtiyaçlarımızı fark etmek ve doyurmak son derece önemli. Aşırı hassas, çevremizin tüm enerjisini emer nitelikteyiz. Her ne kadar Ay bir Toprak burcunun içinde yer alıyor olsa da evrenin genel enerjisi topraklanmaya, hayatımızda sağlam adımlar atmaya pek müsait değil. Mutlaka evrendeki ve içimizdeki, toprak enerjisinin eksikliğini tamamlamamız gerekiyor.

 

Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizi dolunayın ertesi günü yaptıracağım Dolunay Ritüeli ve Arınma Meditasyonuma beklerim. Hem çok eğleniyoruz hem de gerçekten ruhumuzu dinlendiriyoruz. Detaylar aşağıdaki linkte.

13 Mart Dolunay Ritüeli ve Arınma Meditasyonu

 

Sade

Bir de kitap önereceğim naçizane. Tam dolunaya yakışır cinste.

Okuması da uygulaması de çok keyifli!

Ayrıca adı gibi kendisi de oldukça sade!

 

 

 

 

Kendinize iyi davranın!

 

Paylaş

Tags from the story
, ,
More from Yasemin Orman
Günlük Burç Yorumları 7 Nisan 2020
Günlük Burç Yorumları 7 Nisan 2020 / Günün Enerjisi : Ay Terazi...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir