Satürn Retrosu 2024

Satürn Retrosu 2024 , 29 Haziran 2024 İstanbul saati ile 22:06’da Balık burcunda başladı. 14 Kasım’a kadar devam edecek.

Satürn’ün Balık burcunda transiti Mart 2023’te başladı. Daha önce bir kere geçtiğimiz yılın Haziran -Kasım aralığında bu gerilemeyi deneyimledik ve şimdi ikinci kere deneyimliyoruz. Çift dikiş!

Satürn Retrosu Takvimi;

29 Haziran 2024 22:06 – 30 Haziran 2024 22:06 Satürn Durağan
30 Haziran 2024 22:06 – 14 Kasım 2024 17:20 Satürn Retro
14 Kasım 2024 17:20 – 16 Kasım 2024 17:20 Satürn Durağan
16 Kasım 2024 17:21 Satürn İleri

Satürn! Neredeyse Astroloji dünyasının ortak korkularından biridir. Çünkü ilk öğretilen onun malefik olduğudur. Malefik, tam olarak “uğursuz” demek. Benimse iki gözümün çiçeği.

Bence geldiğim noktada iki konuya çok hakimim. Biri Satürn, ikincisi Akrep burcu. Astroloji’de de dallaşma vardır, uzmanlaşma vardır. Vedikçi olursun, Karmacı olursun, Batıcı olursun falan. Ben yeni bir tür yarattım kendime sanırım. Satürncüyüm ben. =)

Satürn Gezegeni Astrolojik Olarak Nedir?

Satürn Astroloji’de genel anlamda aldığımız dersler, otorite figürleri, büyük sistemler, yönetim, hedefe ulaşmak, zaman, sebat etmek, olgunluk, ölçülü olmakla ilgilidir.

Satürncü biri olarak bana sorarsanız;

Satürn = Zaman (Geçmiş zaman, gelecek zaman ve şu an!)

Satürn = Sınırları olan, Somut ve “Konsantre”

Satürn = Sorumluluklar, Çalışmak ve Ödevler

“Konsantre” içecek nedir 🙂 İşte öyle. Onun için ben de size konsantre bilgiler vereyim. Satürn demek ” ne ekersen onu biçersin canım” demek. Satürn demek ” dün yediğin hurmalar, bugün seni tırmalar” demek.

Bak nefis! Çaktın köfteyi hemen.

__ hıııı. O zaman karmaaaaa!

Evet cnm karmaaaaa , da(!) burada.

Bu arkadaş “büyük öğretmen”dir ve evet aslında korkman gereken kişidir. İstersen mütevazi bir şekilde önünde eğilir selam verir, işlerini yapar yoluna devam edersin, istersen verirsin savaşını babalar gibi ama sonunda diz çöker veda edersin. El elden, Satürn her bir şeyden üstündür. Jenerasyon gezegenleri (Uranüs, Neptün, Plüton) çok daha fatal etkiler yaratabilir ama anlamlanmaları da jenerasyonlar alır. Satürn, daha pat-küt-çat!

__E Yase, çok da güzele benzemiyor bu gezegen. Neden seviyorsun ki?

Benim kafa buna yatkın. Hesap netse kafam rahat benim. Ben emek veriyorsam, o ürün o topraktan çıkmalı. Jüpitermiş…. Yerim öyle balı. Adaletse, asıl adalet budur. Sen çal çırp, kandır, dolandır, yalanlar söyle, Neptün’ün balı, Jüpiter’in şansı derken yürü git. Olmaz öyle saçma şey! Kırdın kalbimi madem sen benim, hayat da seninkini kıracak. Nefistir nefis. Uğursuzmuş, sensin uğursuz!

Satürn, somuttur.

Satürn Gezegeni bir burçta ortalama 2,5 yıl geçirir. Satürn’ün Balık burcu serüveni, “bilinçli aklın isteklerinin bırakılmasını, insanın evrenin düzenine güvenmesini” ister. İnsan yapısı gereği, gücü olmasa da , hakim olamadığı evreni kontrol etmek ister. Kontrol ettiği her noktada evrenden faydalanır. Fakat evren, doğa, bilmediğimiz onca sistem, bizim kurduklarımızdan çok daha güçlüdür. Bir deprem kurduğumuz onca düzeni yıkabilir. Sadece bir tsunami bir şehri yutabilir. Satürn Balık, sınırsızlığın içindeki sınırlara güvenmemizi ister. Aslında bir miktar akışına bırakmayı.

Satürn Retrosu 2021 Ne Zaman?

29 Haziran 2024 İstanbul saati ile 22:06’da Balık burcunda başladı. 14 Kasım’a kadar devam edecek.

Satürn Retrosu ve Karma

 

Satürn Gerilemesi, ortalama yılda bir 4,5 ay kadar gerçekleşir. ”

__ hıııı. O zaman karmaaaaa!” kısmına gelirsek, Satürn Retrosu karmanın tillahıdır. Neden? Sınırlar kalkınca zamandan, geçmiş de, gelecek de “şimdi” olur. Sen bunu sindir, ben devam edeyim.

Geçmişte yaptıkların şimdinin sofrasında, şimdi, bu aralıkta yapacakların geleceğin sofrasında olacak.

“Bana tavsiye ver” dersen Balık burcunda Satürn Retrosunda, korkularına değil, kontrol edebileceklerine değil, önüne tekrar tekrar gelen fırsatlara odaklan derim. Önündeki resme odaklan, yapabileceklerini yap, gerisini ister evrene, ister Allah’a bırak, derim.

Korkunç mudur ki bu Satürn?

Korku değil tedbir, rahatlık değil teslimiyet diyelim. 🙂

Satürn Gerilemesi, sorun çıkarır. Çıkarmaz diyemem. Satürn transitinin doğum haritanızdan geçtiği bölgede (haritalarınızda Balık burcunun yönettiği ev) bir sınırlama, kısıtlama, endişe ve korku yaşayabilirsiniz. Genel anlamda hepimizin yaşayacağı bağımlılıklarımız ve kariyerimizle ilgili olan görev ve sorumluluklarımızı içeren belirli sorunlar olacaktır.

Nasıl anlatsam, yine hap yapsam diye düşünüyorum. Satürn Gerilemesi bütünleme sınavıdır!

Ekstra sorumluluk almaya hazır olduğumuzdan emin olmak için evrenin bize testidir. Her sınavı unutursun da, bütünlemeyi unutmazsın.

Nefis çalışıyorsun farz edelim belli bir süredir. Emek veriyorsun. Kalbinle, bedeninle. “Bekliyorsun, sabırla”- bak bu önemli. Affedersin ama kanadı artık gözlerin, beynin, ellerin çalışmaktan. O zaman sen gör bak ne nefis bir şekilde değişecek kariyerin. Veya başka bir örnek vereyim. Yalnızsın 2 senedir. Talibin olmadığı için değil (burası önemli), kendi sınırlarını belirlediğin, ne istediğini bildiğin, olmayanların nasibine, akışa güvendiğin için. Sen de yaşadın! Hadi iyisin! O gerçek adam/kadın gelir bu dönemde.

Satürn Gerilemesi bir çok emek veren, çalışan, sebat eden insanın hayatında mucizevi nitelikte olabilir. Bir sonraki aşamaya hazırsanız, bir sonraki aşamaya geçme dönemidir bu. Level atlatır. Geçmiş zamandaki odaklanma, motivasyon ve üretkenlik, başarı ve tanınmaya yol açar.

E hani korkunçtu? Kime göre neye göre…

Satürn Gerilemesi 2024 ve Etkileri

Satürn Gerilemesi 2024 haritasını çıkardığımda, en önemli unsur Yengeçteki Venüs ve Satürn arasındaki diyalog. Satürn’ün eli aşka değiyor yani. Venüs Yengeç, aşkın güvenli halidir. Ait olmayı, şefkat görmeyi sever. Bu aslında, akışına bırakmakta zorlandığımız, teslim olamadığımız, kaosta huzuru bulamadığımız ilişkilerin de sınavı demektir. Dünyada gerçek şefkatin de sınavı olabilir.

Satürn Gerilemesi haritasında Kova yükselmekte. Gerilemeye başlayan (yönetici) Satürn 2. evde. Burası emeğimizin karşılığını aldığımız ve kendi değerimizi anladığımız ev.

Gerilime süreci boyunca özellikle maddi konularda ve ilişkilerimizde değerimizi sorgular oluruz. Hem maddi hem manevi anlamda hak edişimiz bir sorgulamadan geçer. Üstelikte maalesef bunu biz kontrol edemeyiz. Şimdiye kadar oluşturduğumuz karmamız belirler.

Gerekiyor ve zorundasın diye yaptıklarından cacık çıkmaz şu dönemde onu söyleyeyim. Ancak çok net farkına varırsın artık istemediğini. Gerekiyor ve zorundasınları bırakmak için doğru zamandır. Fakat kendi seçimlerin ile, bile bile çalışmadıkların ile, sana ait gerçek sorumlulukların ile de test edileceğin kesin. Yani özetle gerçekten çalışman gereken konu ne, onu keşfetmek için doğru zaman olabilir.

Hayat anlamsız gibi gelebilir bir anda. Hayat anlamsız da olabilir anlamlı da. Bunun net bir cevabı yok. Gerçek olan, yaşamalısın. Neyi yapmaya muktedir olduğuna vakıf olma süreci bu. Gerçek olan, aslında inandığın ve emek verdiğin her şeye muktedir olduğun.

Satürn Retrosu’nun Etkileri

Satürn olan her şey gibi, Satürn Gerilemesi de emek, sebat ve düzen ister. Bir düzen bozuluyorsa, zaten orada düzen kalmadığı için, sebat edilmediği için ve yeterince emek verilmediği için bozuluyordur. Tersi durumda zaten mucizeler gelir.

Satürn saat kurar ve bekler. Sizin her buluşmaya ne kadar geldiğinize, kahvaltıda ne yediğinize, kaç şınav çektiğinize, kaçta uyuduğunuza bakar. Hepsini not alır. Ortalama 2-3 yılda bir de, bu sürecin sonunda size hak ettiğinizi verir.

Satürn Gerilemesi ise pit stoptur. Her gerileme gibi. Kontrol noktasıdır. Burada karmanıza dönüp bakabilirsiniz. Bir şansınız daha vardır burada. Bu zamana kadar esnettiyseniz bile, buradan sonra toparlarsanız, Satürn sizi affeder.

Ve son sözüm; sizin başınıza gelirse hoşunuza gitmeyecek hiç bir şeyi, kimseye yaşatmayın!

Ama’nız olmasın. Bahaneniz olmasın. Seneler de geçse, “ama”dan sonrası gerçektir.

Değer görmek istiyorsanız, değer vermeniz gerekir.

Yase.

Paylaş

Tags from the story
, ,
More from Yasemin Orman
Yay Burcunda Dolunay – 14 Haziran 2022
14 Haziran 2022, Yay Burcunda Dolunay 'ı deneyimledik. Değişik Dolunay dostlarım. Genel anlamda Yay...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir