23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Astrolojik Etkileri Nelerdir?

23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Astrolojik Etkileri Nelerdir
Photo by Chris Lawton

23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Astrolojik Etkileri Nelerdir

23 Eylül Pazar günü Türkiye saati ile 04:54’ten itibaren Sonbahar Ekinoksunu deneyimliyor olacağız.

 

Ekinoks Nedir?

Ekinoks demek Güneş ışınlarının ekvatora dik gelmesi demektir. Bu durum yılda iki kere yaşanır. Biri 21 Mart İlkbahar ekinoksu, diğeri ise 23 Eylül Sonbahar ekinoksu. Bu tarihler Kuzey yarımkürede Sonbahar ve İlkbahar mevsimlerinin başlangıcıdır. Güney yarımkürede ise tam tersidir. Ekinoks günü, gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir.

 

Astroloji ‘de Ekinoks

Mevsimsel Astroloji’ ye göre Ekinoksun başladığı zaman Kuzey yarımkürede Sonbaharın başladığı zamandır. Zodyak’a göre yıl 21 Mart’ta İlkbahar ekinoksu ile başlar. Sonbahar ekinoksu Astrolojik yılın, ikinci yarısında girdiğimizin göstergesidir. İlkbahar ekinoksunun başladığı zaman Güneş’in Koç burcuna giriş yaptığı zamandır. Sonbahar ekinoksunun başladığı zaman ise Güneş’in Terazi burcuna giriş yaptığı zamandır. Gecenin ve gündüzün, aynı zamanda Astrolojik yılın ikiye bölündüğü bugünde Güneş’in uyum, eşitlik ve dengenin temsilcisi Terazi burcuna geçiş yapması tesadüf değildir.

 

Ekinokslar da tutulmalar gibi güçlü enerjiler taşırlar. Bir döngünün bittiği diğer döngünün başladığının habercileridir.

 

23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Astrolojik Etkileri Nelerdir?

 

23 Eylül 2018 Ekinoksunun Astrolojik haritasına baktığımızda Ay’ın Balık burcunda olduğunu görüyoruz. Balık burcundaki Ay’ın duygusal ihtiyacı merhamet göstermek, kaosun içindeki huzuru bulmak, sıkıştığı yerden kaçmak ve hayallerine sarılmaktır.

 

Doğa tamamen değişir, makyajını çıkarıp kış kıyafetlerine geçerken, biz de her ne kadar ayrılmak istemesek de yazlıklarımızdan, tüm ruhumuzla yaprak dökmeye başlayacağız. Uzun süredir art arda gelen tutulmaların etkisinde olan dünya ve onunla senkronlanan, kaosun içindeki ruhumuz, uzun süredir aradığı huzuru bulmak için hayallerine sarılmaya başlayacak. Evren kendi kaotik dengesini bulmaya çalışırken biz de kendi eksiklerimizi dengelemeye çalışacağız.

 

23 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Astrolojik Etkileri Nelerdir diye baktığımızda Başak burcu yükselirken gerçekleşecek Ekinoks bize yılın diğer Astrolojik yarısında, ilk yarı yılın hasadının içindeki çürükleri ayırmak, işleyen bir mekanizmadaki aksaklıkları düzeltmek, işe yaramayanı hayatımızdan ayırmak üzere fırsat yakalayacağımızı işaret ediyor. Son doğan Başak Burcunda Yeni Ay da benzer enerjinin tohumlarını atmıştı. Haritanın yöneticisinin Merkür olması, Merkür’ün Terazi burcunda ve Güneş’e çok yakın hareket ediyor olması, iletişimle ilgili konuların düzenleneceğinin, kendimizle kalmamızın zorlaşacağının, hasarlı ilişkilerinin onarılacağının, en azından politik bir noktaya gelebileceğinin göstergesi.

 

Ekinoks haritasının dikkat çeken diğer bir konusu ikili ilişkiler, uzun süreli ilişkiler, ortaklıklar ve evlilikler üzerine. Duygusal olarak bu temalar üzerinde yaşayacağımız çözülmeler, sınır ihlalleri, hayal kırıklıkları ve belki de aldanmalar bizi kendimize ait dünyaya çekilmeye itebilir. Kendi iç dünyamızın ve beraberinde sahneye çıktığımız dünyanın dengesini kurmak, egomuzu eski sağlam noktasına çekmek, önceliğimiz haline gelecektir. Kendimizden yaratmak isteyeceğimiz yeni ben ve sonrasında yeniden konumlandırmak isteyeceğimiz yeni ‘o’ için evren kapılarını yeterince aralıyor olacak. Aslında Astrolojik olarak ikinci yarıyıl, yani 23 Eylül 2018- 21 Mart 2019 arası, ilk yarıyılda özellikle partnerlik ilişkileri, evlilikler ve ortaklıklar üzerinden bozulan dengelerin yeniden ve daha güçlü bir şekilde kurulacağını gösteriyor.

 

İletişimde derinleşme, flörtöz ilişkilerde büyüme, bir sonraki basamağa adım atma ihtiyacı artıyor. Enerji frekansımız derinleşir. Evren sesimizi bir tık daha fazla duymaya ve geleceği bu duyduklarına göre şekillendirmeye meylediyor.

 

23 Eylül 2018 Ekinoksunun Astrolojik Etkilerine Öneriler3 Eylül Sonbahar Ekinoksunun Astrolojik Etkileri Nelerdir

23 Eylül 2018 Ekinoksunun Astrolojik Etkilerine Öneriler
Photo by İbrahim Rifath

Bir kere ilk adım “bana ne!” deme. Her gökyüzü olayı bir enerji, her enerji kullanılmak üzere bir fırsattır bunu bil.

Konular temizlenmek, dengelenmek, derinleşmek ve hayal etmek üzerine.

İlişkiler konusunda da çözülmeler var.

İletişim ve derin frekanslar var.

Çoğu yüksek enerjide olduğu gibi önerim; bol bol hayal kurmak. Ne istediğinizi, özellikle 21 Mart’a kadar olan süreçte nasıl bir yaşam istediğinizi düşünün.

Hayatınızdan kim gitsin, kim kalsın?

“Nasıl bir “ben” olmak istiyorum?” “Nasıl gözükmek istiyorum?”  Bu soruların cevaplarına kafanızı bir güzel yorun.

“Neden kaçmak, neden uzaklaşmak istiyorum?” Bu da güzel bir soru mesela.

Hangi dengeler bozuldu, düzeltmek için neler yapabilirsiniz?

Ben analitik insanım. Not defterlerim, kalemlerim var. Not almayı seviyorum. Alt alta hesap yapmazsam kafam almıyor. O yüzden yazıyorum. Çıkardığım sonuçlardan da her uykuya gitmeden önce hayal kuruyorum. Siz isterseniz benim gibi, isterseniz sadece zihninizde tartın biçin. Yeter ki; bu enerjiyi değerlendirecek, beş dakikalık da olsa bir efor sarf edin. Evren mutlaka karşılığını verecektir.

 

Happy Equinox!

Paylaş

Tags from the story
,
More from Yasemin Orman
Yengeç Burcunda Dolunay – 12 Ocak 2017
Yengeç burcunda Dolunay, kendi iç dünyasına dönme, ihtiyaçlarını anlama, kendini besleme, huzurlu...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir