Doğum Haritasında Evler ve Anlamları

Doğum Haritasında Evler ve Anlamları

Doğum haritaları bir sürü farklı değişken içerir. Bunların içinde Gezegenler, Burçlar, Açılar yer alır. Bütün bu değişkenler ise harita üzerindeki 12 ev içerisinde, her evin kendi konuları üzerinden değerlendirilir.  Doğum haritasında ev kurgusu doğu ufkundan başlayarak saat yönünün tersine hareket eder. Her ev bir yaşam bölgesini sembolize eder ve etkilendiği burca göre anlam kazanır.

Doğum Haritasında Evler ve Anlamları / Doğum Haritasında 1. EV ve Anlamı:

Koç burcunun temsil ettiği ve Mars gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev başkalarına nasıl görünmek istediğimizi, dış dünyaya karşı geliştirdiğimiz tepkileri, hayata bakışımızı, kişisel farkındalığımızı, bedensel özelliklerimizi, karakterimizi ve sağlığımızı ifade eder. Ben ben ben dediğimiz tek yerdir. Konu tamamen bizimle, egomuzla ilgilidir. Vücutta başı ve büst bölgesini temsil eder. 1. ev geleneksel astroloji de benlik evi olarak bilinir

 

Doğum Haritasında 2. EV ve Anlamı:

Boğa burcunun temsil ettiği ve Venüs gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev paranın bizim için ne anlama geldiğini, gelir kaynaklarımızı, para kazanma ve harcama şeklimizi, miras yoluyla kazanılacak maddi geliri ve maddi güvenceye verdiğimiz önemi ifade eder. Aynı zamanda kendi güvenliğimizden, öz güvenimizden de sorumludur. Vücutta ense, boğaz, ses telleri, boyun ve troid bezlerini temsil eder. 2. ev geleneksel astrolojide para evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 3. EV ve Anlamı:

İkizler burcunun temsil ettiği ve Merkür gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev kısa seyahatleri, kardeşler ve yakın çevre ile olan iletişimi, bilgiye verdiğimiz önemi, öğrenme, yaratıcılık, araştırma, inceleme, keşfetme, bilgi elde etme, düşünme ve iletişim becerilerimizi ifade eder. Vücutta el, kol, omuz, solunum sistemi, akciğer ve duyma duyusunu temsil eder. 3. ev akıl ve zeka evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 4. EV ve Anlamı:

Yengeç burcunun temsil ettiği ve Ay’ın yönettiği evdir. Bu ev yaşadığımız yere, ebeveynlerimize, memleketimize, vatanımıza, örf ve adetlerimize verdiğimiz önemi, alışkanlıklarımıza olan bağlılığımızı ifade eder. Vücutta göğüs ve mideyi temsil eder. 4. Ev yuva evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 5. EV ve Anlamı:

Aslan burcunun temsil ettiği ve Güneş’in yönettiği evdir. Bu ev sanata, aşka, çocuklara, eğlenceye, şans oyunlarına bakış açımızı, dış dünyaya ve kendimize karşı hoşgörü sınırlarımızı, hobilerimizi, irade gücümüzü, kararlılık seviyemizi, ilgi çekme arzumuzu ve kendimizi dış dünyaya ne şekilde yansıttığımızı ifade eder. Vücutta kalp, sırt bölgesi, damarlar, bel kemiği ve omuriliği temsil eder. 5. ev aşk ve çocuk evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında Evler ve Anlamları / Doğum Haritasında 6. EV ve Anlamı:

Başak burcunun temsil ettiği ve Merkür gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev işimizi, çalışma ortamımızı, günlük rutinlerimizi, evcil hayvanlarımızı, hizmet etme ve faydalı olma istediğimizi, pratiklik seviyemizi, kişisel gelişime duyduğumuz ilgiyi, temizliğe yüklediğimiz anlamı, sağlığımıza gösterdiğimiz hassasiyeti, beslenme şeklimizi ve detaylara verdiğimiz önemi ifade eder. Vücutta karın bölgesi, sindirim sistemi ve bağırsakları temsil eder. 6. ev geleneksel astrolojide sağlık  evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 7. EV ve Anlamı:

Terazi burcunun temsil ettiği Venüs gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev ikili ilişkilerimizi, eşimizi, evliliğimizi, ortaklarımızı, anlaşmalarımızı, denge kurma becerimizi, sosyal hayatımızı, dost ve düşmanlarımızı, rakiplerimizi ve çalışma arkadaşlarımızı ifade eder. Vücutta pankreas, böbrekler ve bel bölgesini temsil eder. 7. ev geleneksel astrolojide evlilik evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 8. EV ve Anlamı:

 Akrep burcunun temsil ettiği ve Mars gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev doğum, ölüm, ameliyat, bitişler, başlangıçlar, yenilenme, dönüşüm, paranormal olaylar, gizli ilimler, cinsellik, üreme, ödüller, ödemeler, yatırımlar ve hediyeler ile ilgilidir. Vücutta üreme organları ve mesaneyi temsil eder. 8. ev geleneksel astrolojide cinsellik evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 9. EV ve Anlamı:

 Yay burcunun temsil ettiği ve Jüpiter gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev seyahatler, uzak ülkeler, uluslararası ticaret, yeni kültürler, felsefe, din, ahlak, vicdan, ruhsal gelişim, inan ve değerler, yüksek öğrenim, hukuk, yayıncılık, akademik konular ve uzak akrabalar ile ilgilidir. Vücutta karaciğer, ve kalçaları temsil eder. 9. ev seyahat evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 10. EV ve Anlamı:

Oğlak burcunun temsil ettiği ve Satürn gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev başarıya olan tutkumuzu, şöhret olma isteğimizi, terfi şansımızı, önümüze çıkacak mesleki fırsatları, toplumdaki statümüzü, mesleki imajımızı, sorumluluklarımızı, hedeflerimizi, vizyonumuzu ve başarılı olduğumuz alanları ifade eder. Vücutta iskelet sistemi, eklemler, deri ve dizleri temsil eder. 10. ev kariyer evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında 11. EV ve Anlamı:

Kova burcunun temsil ettiği ve Uranüs gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev arkadaşlarımızı, sosyal çevremizi, yapacağımız organizasyonları, üyesi olacağımız dernekleri, katılacağımız grup çalışmalarını ve sosyal yardım projelerini ifade eder. Vücutta kan dolaşımı, kan basıncı, lenfleri, adeleleri, baldırları ve topukları temsil eder. 11. ev arkadaş evi olarak bilinir.

 

Doğum Haritasında Evler ve Anlamları / Doğum Haritasında 12. EV ve Anlamı:

Balık burcunun temsil ettiği ve Neptün gezegeninin yönettiği evdir. Bu ev rüyaları, hayalleri, kolektif bilinci, spritüal olayları, telepatik durumları, içe dönme ve ruhsal arınmayı, izolasyonu, ruhsal yapıyı ve manevi kapasiteyi, tecrübe edilecek ihanet ve suiistimalleri, yarım kalan işleri, sırları ve hapishane gibi kısıtlı kaldığımız tüm mekanları ifade eder. Bu ev bu dünyada olmayan şeyler ile fazlası ile ilgilidir. Vücutta ayak ve sinir sistemini temsil eder. 12. ev bilinçaltı evi olarak bilinir.

Paylaş

Tags from the story
, , ,
More from Yağmur Toka
Soraya’yı Taşlamak – Ortadoğuda Kadın Olmak
Filmin ana karakteri olan Soraya, Ali ile evlidir. Evliliklerinin üzerinden geçen yıllardan...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir