Evde Kefir Yapımı ve Faydaları

Evde Kefir Yapımı

Evde Kefir Yapımı

Bu aralar koşturmanın da etkisi ile yazı yazmaya fırsat bulamadım. Günlük rutin işlerime ek olarak da bol bol çoğalan kefirimi dağıtmakla meşgulüm. Herkes kefir içiyormuş meğer.  Tabii bu içenler de marketlerde satılan hazır kefiri alıp içenler olunca yoğun bir kafa şişirme operasyonu başlatıyorum…:) Hemen Evde Kefir Yapımı ‘nı anlatmaya başlıyorum.

İşin doğrusunu söylemem gerekirse kefir içmeyi hiç sevmiyordum tabi ki hamile olana kadar. Hamile olduğumdan beri her gün kefir ile ev yapımı yoğurdumu karıştırıp ayran yapıp içiyorum. Bazen hiç istemeden de içtiğim günler oldu ama kefir gerçekten mucizeymiş. Size kefir içmesek de olur, tadı çok kötü zaten diye düşünen biri olarak yazacağım.

İlk önce kefirin ne olduğunu açıklayayım. Kefir;  “Keçi, koyun ya da inek sütü ile özel bir maya mantarını kullanılarak hazırlanan ayran tadında içecek”. Kefir için bir başka yanılgı da ekşiliği. Bir çok kişi ekşi diyor kefire ama bu biraz da sizin mayalama sürenizle alakalı. Kefir, karnabahar görünümdeki taneleri süte katmak ile sütün mayalanması ile oluşur. Gerçekten benim için yoğurt yapmaktan çok daha kolay ve zahmetsiz bir iştir.

Kefir, yoğurttan çok daha faydalı!

Özellikle hamile ve çocuklarda çok faydalıdır. Kefir bebeklere de öneriliyor. Süt ve süt ürünleri alerjiktir ama kefiri süt ürününe alerjisi olan biri de güvenle kullanılabilir. Alerjiye laktoz neden oluyor. Kefir sütteki laktozu yiyor. Bu sebeple de alerjik reaksyon oluşturmuyor. Hamilelere de çok öneriliyor çünkü aynı oranda yoğurta göre çok daha fazla kalsiyum içeriyor.

İçeriğindeki bakteriler sayesinde hamilelikteki bağırsak tembelliği gibi sıkıntıları ortadan kaldırıyor. Bu konuda sıkıntı yaşamadan bir hamilelik geçirmek istiyorsanız kefiri öneriyorum.

Kefirin Faydaları

  • İçindeki yararlı bakteriler bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken aynı zamanda zararlı bakterilerin üremesini engelliyor ve toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.
  • Sindirimi kolaylaştırıyor.
  • İçindeki yararlı mikroorganizmalar bağırsak florasını düzenliyor. Bağırsaktaki bu mikroorganizmaların düzeni bozulduğu zaman kabız, ishal, emilim bozuklukları oluşuyor. Kefir içildiği zaman bu doğal mikroorganizma ile doğal denge sağlanıyor.  Özellikle hamilelik döneminde hormonların salgılanması ile oluşan kabızlık sorunununda doğal bir yardımcı olacaktır. Hamilelik sürecinde tüketilen kefir ile bu sorunu yaşamazsınız.
  • Kemikleri güçlendiriyor.
  • Kefirde yüksek oranda kalsiyum bulunuyor. Özelikle çocuklar, yaşlılar ve hamilelerde artan kalsiyum ihtiiyacını karşılamak için en iyi kaynaklardan.
  • Mide ülserini önlemede etkili. Mide ülserine neden olan “Helicobakteri pilori” isimli bakterinin öldürülmesine yardımcı oluyor.
  • Kefirin alerji ve astım üzerinde de iyileştirici etkisi olduğu söyleniyor. Etkisi var mı onu bilmiyorum ama süt ürünlerine alerjisi olan çocuklarda kefir içtiği zaman alerji yapmayacağını söyleyebilirim. Evet kefir de inek veya keçi sütü ile yapılıyor. Ama kefir içtiğinde alerji olmuyor çünkü inek sütünde alerjiye laktoz sebep oluyor. Kefir sütteki laktozu yok ediyor. Bu sebeple kefiri çocuklarınıza güvenle içirebilirsiniz. Yada sizin alerjiniz varsa bu şekilde güvenle tüketebilirsiniz. Tabi ilk yine yavaş yavaş tüketmenizi ve bir reaksyon olacak mı diye bakmanızı öneririm. Ama süte alerjik reaksyon gösteren yeğenim şu anda kefir ile ayranını her gün içebiliyor.
  • Bağışıklığı kuvvetlendiriyor. 8 aydır her gün kefir içen biriyim. Sadece 1 hafta içmedim ve hemen uçuk çıkması bunun en belirgin kanıtı oldu. Belki uçuktan kefir sayesinde sonsuza kadar kurtulabilirim.

Evde Kefir Yapımı ‘nın Püf Noktaları ve Hazırlanışı

Bununla ilgili bir sürü farklı anlatım okuyabilirsiniz. Ben kendi yaptığım kefirden bahsedeceğim size.

İşte Evde Kefir Yapımı…

Organik günlük sütümü alıyorum. Eğer sağılmış süt kullanıyorsanız yine kaynatmanız lazım. Ama hali hazırda satılan organik pastörize süt kullanıyorsanız o zaman kaynatmaya gerek yok.

Ben sütü buzdolabından soğuk kullanıyorum.

1 küçük tatlı kaşığı kadar kefir yarım litre süte yetiyor. Kefirim büyüdüğünde de daha fazla koyuyorum.

 

 

 

Yarım litre kavanozun 4/3 soğuk sütümü ve kefir tanelerimi koyup üstüne bir tülbent ile kapatıp karanlık bir dolaba koyuyorum.

 

 

Hava sıcak olduğu günlerde  24 saat sürüyor mayalanması. Kışın daha uzun. Mayalandığını sütün kıvamından anlıyorum. Yoğurt gibi yoğun kıvama geldiyse olmuştur. Sonra bunu alıyorum süzgeç ile süzüyorum, kefir tanelerini yine soğuk süte koyup ertesi gün için yine mayalanmaya bırakıyorum. Her akşam ayran yapıp içiyorum.

 

 

Kefiri kullanmayacağınız zaman bir su dolu kapta buzdolabında saklayabilirsiniz. Ben kefiri beslensin ve güçlü olsun diye az miktarda her gün mayalıyorum. Bir de kefir taneleri gün geçtikçe çoğalacak ve artacak. Bu tanelerden her gün bir çay kaşığı kadar yutabilirsiniz. Onların da faydası var. Özelikle kefir bazı kişilerde bağırsakların fazla çalışması gibi bir etki yaratabiliyor. Bu durumu yaşarsanız kefir tanelerinden her gün biraz yutmanız bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır.

Kefir için bir önemli nokta; herkes metale değmemesi gerektiğinini söylüyor. Tahta kaşık ve metal olmayan süzgeç kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekecek bir diğer nokta da kefir olsun diye bıraktığınız dolabanıza direk güneş ışığı gelmesin veya fırının yakınında olmasın.

Kefir bazen yoğun kıvamlı hale geliyor. Alta su üste yoğurt kısmı kalıyor. Bozuldu diye düşünmeyin. O beyaz suyunun da çok faydası var. Bu suda kuru kayısı, ceviz gibi yiyeceklerini bekletip yiyebilirsiniz. Yine yoğurt kısmını süzüp içebilirsiniz. Bir de özellikle çok sıcak günlerde üstünde bazen hafif küflenme görüyorum. Bir kaşık ile sıyırıp orasını atıyorum ve altındaki kefiri yine tüketiyorum.

Son olarak süzüp elinizde kalan kefirinizi 2 gün içinde tüketmenizi öneririm. Dolapta saklayabilirsiniz. Ama en güzeli günlük yapıp, günlük tüketmek.

Kefir yapmak gerçekten zor ve zahmetli bir iş değil. Onun için eğer içiyorsanız markette hazır olanlar dışında kendiniz hazırlamanızı öneririm. Çünkü sonuçta kefir prebiyotiktir. Onun için ambalajlanma sürecinde ben bu yararlı bakterilerin öldüğünü düşünüyorum. En güzeli kendiniz yapın kendiniz için. Afiyet olsun.

 

Paylaş

More from Gevher Karacabey
Hamileler için Çatlak Kremi Tarifi
Hayatımın bu en değişik, en sıra dışı ve en önemlisi en lohusa...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir