Hamileler için Çatlak Kremi Tarifi

Çatlak Kremi
adsense

Herkese merhaba!

Bir süredir yazı yazamıyorum. Kızım dünyaya geldi çok şükür. Doğumdu, ilk ayın uykusuzluğu, yeni düzene alışması ve en kötüsü gazıydı derken 1 buçuk ay geçmiş. Çatlak Kremi hamilelikte hep merak edilir.

“Çatlak” vücut yapısı ile alakalıdır, çatlarsa çatlar diyenlere inanmayın.

Hayatımın bu en değişik, en sıra dışı ve en önemlisi en lohusa zamanlarını yaşarken bir yandan da ne zamandır yazmak istediğim yazıma sonunda başladım. Telefona yazıyorum çünkü bilgisayarı açacak vakit bulmak çok zor. Hamileliğim boyunca kullandığım ve tek bir çatlama yaşamadan sonlandırdığım kremimin formülünü yazmak için sabırsızlanıyorum. Bu arada “çatlak” vücut yapısı ile alakalıdır, çatlarsa çatlar diyenlere inanmayın. Daha önceden kilo alıp vermemden hatıra çatlakları olan bir insanım. Ve alıp verdiğim kilo hamilelik süresince aldığımdan daha azdı. Yani hamileliğimde daha çok kiloya ulaştım ama çatlama yaşamadım.  Hedeflediğim kilo 8-10’du. Toplamda 13 buçuk kilo ile tamamladım. 🙂 Ve hep diyordum ben diyetim, 12-14 biter diye… 14 deseydim o 16-17 giderdi çünkü… Onun için ben inanmadım vücut çatlarsa çatlar senin yapacağın bir şey yok diyenlere. Gerçekten karnım çok büyüdü. Sanırım yapım bu. 5 aylıkken herkes çok büyük karnın dediler. 14 kiloyu bence tamamını karnıma aldım ve tek bir çatlak olmadan başarı ile tamamladım hamileliği. Ama her akşam kremimi mutlaka sürdüm. İlk 4-5.aylarda biraz daha esnek oldum ama son aylarımda görev gibi sürdüm.  Ama sadece karnınıza değil kalça karın bel göğüs basenlere de sürün. Çünkü ne olursa olsun bütün vücut kilo alıyor.

Kullandığınız yağlar “gerçek” yağ olmalı

Tabii bir konu daha çok önemli bütün yağları organik alın. Çünkü bu yağlar “gerçek” yağ olmalı. Aktarlardan alacağınız organik sertifikası olmayan yağların genelde pamuk ve benzeri yağlar ile seyreltiliyor. Oysa sizin cildiniz o yağın aslına ihtiyacı var. Onlar besliyor cildinizi, onlar nemlendiriyor. Onun için cildinizi gerçek yağdan mahrum etmeyin.

Bir diğer önemli nokta göbeğiniz kaşındığı zaman kaşımayın. Kaşırsanız çatlar. Kaşımak yerine yağ sürün zaten kaşınmasının geçtiğini göreceksiniz. Yağlar deriyi besleyecek ve kaşınma geçecek. Çok bilirim bir doğurayım deli gibi kaşıyacağım dediğimi.

Hamileler için Çatlak Kremi Tarifi

Şimdi çatlak kremi tarifimi veriyorum.

125 çörekotu

70 kantaron

100 kakao

100 Hindistan cevizi

50 badem

50 Jojobo

30 Kayısı çekirdeği yağı

25 zeytinyağ

Kakao katıdır. Onu ilk önce eritmeniz lazım. 100 gramı alıp benmari usulu eriteceksiniz. Yani bir kap alıp içindeki suyu kaynatıp onun  içine de başka bir  kap koyup o kapta eriteceksiniz. O eridikten sonra üstüne Hindistan cevizi yağınızı koyacaksınız. Bu yağ yazın sıvıdır kışın katı. Sonra bütün diğer yağları karıştırıp bir kavanoza veya internetten sipariş verip alabileceğiniz losyon şişesine koyun.

Her akşam güzelce çalkalayıp kullanabilirsiniz.

Bütün bu karşım ile 500 ml çatlak kreminiz olacaktır. Hamilelik boyunca ben 2 tane kullandım. İçeriğinde gerçek yağlar olduğu için daha yoğundur. Duştan sonra da hafif nemli cildinize sürüp biraz emmesini bekleyin.

Kış aylarında çok soğukta bırakmayın. Kullanmadan önce de mutlaka güzelce çalkalayıp sürün.

Herkese çatlaksız bir hamilelik dilerim! ♥

Paylaş

More from Gevher Karacabey
Hamile Pilatesi
Bir insanın içinde bulunduğu en değişik, en heyecanlı ve en farklı zamanlar...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir