Jüpiter Gezegeni

Jüpiter Gezegeni
adsense

Astroloji’de Jüpiter Gezegeni

İlkokulda “Gezegenler” ünitesinde ezberlemeye çalıştığım Güneş Sistemi Gezegenleri konu başlığında tanıştım onunla ilk defa, birçoğunuz gibi. Adı, Jüpiter’di. O dönemler ismen tanıştık, sonra da uzun yıllar bir daha görüşmedik. Tabir-i caizse, Astroloji’ye duyduğum ilgi bütün hücrelerimi ele geçirene dek dönüp bir daha da Jüpiter’in yüzüne bakmadım.

Jüpiter Gezegeni ile Astroloji’nin gözünden tekrar tanıştığımda ve – aslında diğer tüm gezegenler gibi- görünenin çok ötesindeki derin anlamlarını keşfetmeye başladığımda, bünyemi çok değişik hisler ele geçirdi ne yalan söyleyeyim. Sanki kanatsız melek misali bir insanla tanışmışım gibi…Vallahi gülerseniz gülün, bu cümleyi yazmazsam olmazdı. Hayalperestçe ve içselleştirerek öğrenmek dedikleri de benimki olsa gerek.

Gezegenlerin her biri tanınmaya, tanıtmaya değer elbet ama bu platformda gezegenlerle tanışma macerasını Jüpiter Gezegeni ile başlatmak istedim. Hem halihazırda zor zamanlardan geçiyoruz, üzerimize biraz yıldız tozu, biraz pozitif enerjiler serpilsin..

Başlamadan önce küçük bir not düşmekte fayda var : Hiçbir gezegen, açı, burç, harita ve hatta hiçbir insan da mükemmel değil bildiğiniz üzere. Eksiğiyle fazlasıyla kainatta bir dengeyi arayan, oluşturan ögeler bunların her biri ve daha pek çoğu. Bu da demek oluyor ki; bu yazıda anlatacağım tüm olumlu/olumsuz nitelendirmeler sevdaya dahil. Unutmamak gereken bir diğer nokta da, bu yazının size Jüpiter’i uzak görünümlü bir yakınlıktan tanıtıyor olacağı. Kendisiyle bireysel münasebetinizi daha yakından anlamak, anlamlandırmak için doğum haritanızla ve güvendiğiniz bir Astrolog ile iletişime geçiniz.

Bu küçük hatırlatma sonrası, devam edelim.

Evet, nerede kalmıştık? Üzerimize yıldız tozu ve pozitif enerjiler serpiştirmekten…

Neden mi böyle dedim?

Jüpiter Astroloji’de Neyi Simgeliyor?

Çünkü Jüpiter Astroloji’de iyicil (benefik) olarak sıfatlandırılan bir gezegen de ondan.

İyicil gezegen denilince aslında temel anlamda size yaptığı çağrışımdan uyarlarsanız kendinizin yapacağı tanım sizi yanıltmayacaktır. Astrolojik manada da kısaca tanımlamak gerekirse “genel anlamda harekete geçirdiği enerjilerle pozitif etkiler yaratan, – haritadaki açılardan yaralayıcı bir vuruş gelmemişse – olumlu sonuçlar doğurulması konusunda durumları ve kişileri destekleyen, iyi yönlü süreçler getiren gezegen” demektir benefik gezegen olmak.

İlk izlenimimiz cepte. Temelde iyi bir şeyle karşı karşıyayız. En azından, en çetin durumlarda bile özündeki niyeti “iyi” bizimkinin.

Ama öyle “iyi” diyip geçmek olmuyor elbet. Her şeyin bir sınırı olduğu gibi, sevgili Jüpiter’in de profesyonelleştiği “iyi oluş” alanları var.

Nihayet zurnanın öteceği ilk mevzulardan birine geldik.

“Bu Jüpiter’in nesi iyi, çantasında bizim için neler var, gökten ne yağdırıyor?” derseniz size vereceğim pek çok cevap var.

Hani benim yazının en başında bahsettiğim “kanatsız melek” bir insan profili vardı ya, Jüpiter, şimdi o insan profiline dönelim ve onu daha yakından tanıyalım : 

Para ve zenginlikten sorumlu Gökyüzü Bakanı. aynı zamanda adalet ve ahlaki, etik konular da ondan soruluyor. Hak hukuk gözetme peşindeyken de hakkıyla hukukuyla iyi şans dağıtmaktan geri kalmayan ve bu konuda son derece eli açık bir kimse olan Jüpiter, geniş vizyonu ve olayları yorumlamaya olan büyük yeteneği sayesinde, dünyaya açılan yeni bir pencere gibi her geçen gün genişliyor, büyüyor ve alanına ait ne varsa hepsini çoğaltarak geliştirmeye, bir yandan da çevresine fırsatlar dağıtmaya devam ediyor..

Eğer bu güzelim Jüpiter’e haritada suikast etmeye kalkışan zanlı gezegenler olur ise….

Yani, Astrolojik tabirle çok da olumlu yorumlanamayan açılara maruz kalırsa durumlar biraz tersine çalışabilir. Bu durumda Jüpiter kötü polisi oynamaya zorlanır ve çoğaltmak, genişletmek dediğimiz eylemler abartma, kibirli davranma, büyüklenme ile yer değiştirmek zorunda kalır. Veya bir ikinci ihtimalle Jüpiter’in bu zorlu açıları kişiyi fazla tevazu gösterme eğilimine iter; malumunuz fazla tevazu da bir nevi kibirdir. Ya da kişi öyle alçakgönüllü öyle iyi niyetli olur ki, hayatta hep iyi niyetinden kaybetmeye mahkum olduğunu hisseden o kurban hallere bürünür.

Açıları zayıf veya kötücülse kötü şans getirir diyemeyiz, zira Jüpiter’in temeldeki niyeti daima iyidir. Ancak size istediği kadar iyi şans getiremez mesela, hep o büyük şanslara ramak kalır, bir türlü size vurmaz.

Jüpiter Gezegeni – Sağlık ve Beslenme

Konu sağlığa gelince bile tümörlerin iyi huylusu Jüpiter’in yönetimine verilmiştir. Diyorum ya işte, Jüpiter’den pek fazla “kötü” sıfatlı şey çıkmaz. En kötü niyetli halinin bile hamurunda iyilik, genişlik, bolluk vardır. Annelerimiz nasıl ki “Ye ye sonra yakarsın, anne evinde diyet olmaz.” der de lokmaları ağzımıza sıkıştırıp midemizi taş gibi yapana dek yedirir durur, sanırım Jüpiter’in tersine çevrilmiş bolluk bereket algısını da daha iyi açıklayan bir durum yoktur 🙂

Hamur demişken, Jüpiter vücutta karaciğerle birlikte yağ metabolizmasını yönetir. Obezite, olumsuz göstergelerinden birisinin sonucudur.

Hanımlar, tatlıya olan aşırı düşkünlüğümüz de Jüpiter’in açısal fingirdeşmeleriyle biraz alakalı, haberiniz olsun. Her tatlı krizinizde Jüpiter’i hatırlayın, ona selamlar gönderin ve siz yine de her lokmanızın tadını çıkarın, aşırıya kaçmayın yeter 🙂

Jüpiter Hangi Burçların Yöneticisidir?

Erildir, ne yapsa yeridir. Yay ve Balık o’na pervane, Yengeç en yüce misafiridir.

Yukarıdaki satırlardan da anlaşıldığı üzere daha teknik olan Astrolojik bilgileri yazının en sonlarına bırakmak istedim. Buraya kadar okuduysanız ve Astrolojiye de meraklıysanız, bu kısımda da nefis bilgiler var. Sonrası, tüm bu yazıda yer alan bilgileri kendi bilgileriniz ve doğru kaynaklardan edinilmiş araştırmalarınızla harmanlayıp Jüpiter’e hayatınızda bir yer açmak. Bence buraya kadar sevdiyseniz, bundan sonra da kendisini sever, en azından kendisiyle bir çay içersiniz 🙂

Jüpiter, Eril bir gezegen. Yani, eril enerji hakim olan bir doğası var ki bu da hayatımızda etki ettiği durum ve konularla alakalı olarak aktif ve harekete geçiren bir etki yarattığını gösteriyor. Örneğin 2. evdeki bir Jüpiter kişiye parasal anlamda zenginlik sağlamasının yanında cömert ve eli açık bir şekilde bu zenginliği paylaşma, yardımlaşma gibi aktif yönelimler de getirebilir gibi düşünebilirsiniz.

Astroloji’de Jenereasyon gezegenleri hariç ( Jenerasyon gezegenleri ; Uranüs, Neptün, Plüton) her gezegen (Işıklar olarak tabir edilen Ay ve Güneş hariç) ikişer burç yönetir, Jüpiter’in sorumluluğuna ise Yay ve Balık burçları atanmıştır. Bir de Yengeç burcu vardır ki, Jüpiter bu burcu yönetmese de kendisine hayrandır. Ne zaman görse, büyük bir şan ve şerefle evinde ağırlar. Yani, haritamızda Jüpiter Yengeç burcunda ise, en az Yay ve Balık burcunda görülen etki kadar yüce bir etki bizimle olacak ve Jüpiter rahatça sorumlusu olduğu işlerin Gökyüzü Bakanı yetkilerini bu burçlarda sergileyecek demektir.

Jüpiter hangi burçta yücelir? Jüpiter hangi burçta zararlı, hangi burçta güçlüdür?

Astrolojik tabirle Jüpiter Gezegeni Yay ve Balık burçlarının yönetici gezegenidir. Jüpiter, Yengeç burcunda yücelir. İkizler ve Başak burçlarında ise zararlı konumdadır.

Malum, gökyüzü öğretmenlerimiz, bakanlarımız, aktörlerimiz canımız gezegenler de insanoğlu gibi, ahir ömürlerinde daima sabit bir yerlerde kalmıyor, burç burç gezip ekliptiği turlayıp duruyorlar.

Kimisi (mesela Ay), yerinde duramayıp 2-2,5 günde bir burçtan burca koşar, arada boş durup dinlenirken, Satürn ve Jüpiter gibi bazıları da hareketlerini ağırdan alıyorlar.

Jüpiter’in Yörüngesi Nasıldır?

Jüpiter, koskoca ekliptiğin 1 derecesini ortalama 4-5 günde geçiyor. Bu sebeple de bir burca ziyarete gittiği zaman orada ortalama 1 sene zaman geçiriyor ve senede 1 kez de bir nevi inzivaya çekilerek retrosunu yaparak yoluna devam ediyor.

Jüpiter şu anda Kova burcunda seyahat ediyor. 13 Mayıs 2021’de ise tam da yukarıda bahsettiğim durumun (yılda 1 burç değiştirme) 2022 senesine ait fragmanını izlemek üzere Jüpiter’in Balık burcundaki seyahatine şahitlik edeceğiz. 28 Temmuz 2021’e kadar burada kalacak olan Jüpiter, 2022 senesindeki durağına yani Balık burcuna kalıcı olarak 2021 Aralık ayında geçiş yapacak.

İşin bu kısmında sözü daha bilirkişilere bırakmakta fayda var. Yasemin müthiş yazılarından bir tanesiyle bu hafta 2022 fragmanı niteliğindeki Jüpiter Balık dönemine ait hayaller kurduracak, hepimize Jüpiter yerine bereket, bolluk, zenginlik dağıtacaktır eminim (Şaka bir yana, aslında hiç emin değilim, zira Yasemin’in Balık burcuna ve Astrolojik olaylara ait sıradışı bakış açıları var, yazıyı ve bu geçişe ait gökyüzü haberlerini ben de merakla bekliyorum :))

Jüpiter Gezegenini tanıdık. Hangi gezegenle devam etmek istediğinize dair bir talebiniz var ise yorumlara yazabilirsiniz, memnuniyetle sizleri o gezegenle bir araya getirmek, yakından tanıtmak isterim 🙂

Zengin ve bereketli, şans ve fırsatlarla dolu günler dilerim.

Diğer yazılıma ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

More from İlayda Çakmakçıoğlu
Doğum Haritası ve Sen : Yolculuğa hazır mısın?
adsense Doğum Haritası analizim bana anlatılmaya başlandığı ilk an’ı hatırlıyorum. O zamanlar...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir