Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir Nasıl Yapılır

Meditasyon; beden, ruh ve zihin arasında uyumu sağlamanın yolu. Meditasyon, düzenli uygulandığında insanları gerilim, stres, konsantrasyon bozukluğu ve çatışma hissinden arındırıyor.

 

Dünya starlarının birçok ortak noktası vardır. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz “meditasyon”. Sürekli göz önünde bulunan, hayatlarının her saniyesi gözlem altında olan ve her zaman başarı beklenen yıldızlar, doğal olarak onca şan, şöhret ve paraya rağmen büyük bir stresin altında yaşıyorlar. Bu stresten kaçınmanın ve huzura kavuşmanın yolunu meditasyonda arıyorlar. Malikaneler, jetler, lüks arabalar, partiler aradıkları huzuru veremiyor. Kısa bir sürede olsa bir kenara çekilerek kendileriyle baş başa kamanın ve huzura ulaşmanın yollarını arıyorlar. Martha Stewart, Gwyneth Paltrow, Sting, Madonna, Jessica Alba, Julia Roberts Oprah Winfrey, Ricky Martin, Uma Thurman, Goldie Hawn, Steven Segal, Angelina Jolie, Jennifer Aniston, Barbara Streisand, Meg Ryan, Jane Fonda, Tina Turner, Jerry Seinfeld, Cameron Diaz, Melissa Joan Hart ve daha birçok yıldızın huzur için kullandığı yöntem olan meditasyonun nasıl yapıldığı ve neden gerektiğinin ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Meditasyon nedir?

Birçok dilde “derin düşünme” anlamına gelen meditasyon sözcüğü kişinin; iç huzuru, sükuneti, değişik bilinç halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren bir yöntem olarak tanımlanıyor. Birçok değişik uygulamaları olan meditasyonun, konsantrasyon ve bilinç ayrıştırması olmak üzere temelde iki yöntemi mevcut. Konsantrasyon yönteminde, belli bir objeye odaklanarak zihnin tek noktaya yoğunlaşması amaçlanıyor. Dış uyarıcılardan etkilenmeden, konsantre olunan konu hakkında düşünce ve fikirler geliştiriliyor. Tek bir konuya derinlemesine odaklanarak farklı boyutları keşfediliyor ve yeni ilhamlar ediniliyor.

 

Bilinç ayrıştırması yönteminde ise herhangi bir belirlenmiş konu ya da objeye odaklanılmıyor. Zihin tamamen boşaltılıyor. Bu, olup biteni tarafsız bir şekilde gözleme yöntemi olarak biliniyor. Zihnin düşüncesiz kalması, boş tutulması gerekiyor. Meditasyon ilerledikçe zihin daha uzun süre boş tutulabiliyor ve bu boşluk süresinde zihne ilham geliyor.

 

Meditasyon Nasıl yapılır?

Meditasyon yaparken dikkat edilmesi gereken altı temel konu var. Meditasyon yapılacak yer, fiziksel ve zihinsel rahatlık, dengeli ve dik oturma şekli, düzenli solunum, meditasyon objesi ve dengeli farkında oluş. Fiziksel ve zihinsel konfor için her kişinin toleransı farklıdır. Rahat hissetmedikçe meditasyona başlamamak gerekir. Kemer, kravat gibi sıkı giyecekler yerine bol kıyafetler tercih edilmeli. Eğer bir objeye konsantre olarak meditasyon yapılıyor ise en başta gözler açık kalabilir. Ancak bir süre sonra gözleri kapatıp objeyi hayal etmek gerekir.

 

Meditasyonda düzenli solunumun önemi

Meditasyonda en çok dikkat edilmesi gereken konu düzenli solunum. Burundan nefes alınması daha iyi. Her nefeste karnın biraz daha yükselmesi ve her nefes verişte düzleşmesi gerekir. Her soluk alışta kubbe şeklinde olan diyafram alçalarak, karnı dışa iter; her soluk verişte ise yükselir ve karın düzleşir. Bu şekilde solunum kişiyi dengeli sükunete yönlendirir.

 

 

Paylaş

More from Yasemin Orman

Haftalık Burç Yorumları (24-30 Ekim)

Akrep Burçları Doğum Günleriniz Kutlu Olsun! 24-30 Ekim haftasında, Akrep burcunun getirdiği...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir