Hamile Yogası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Planlı veya plansız bir şekilde öğreniyorsunuz ki; karnınızda bir bebek var. Sizden bir parça. İlk başta bu durum hiçbir faaliyetinizi değiştirmiyor. Çünkü içeride bir fasülye tanesi var. Ancak bu fasülye tanesi zamanla büyüyor, ağırlaşıyor ve normalde organlarınızın olması gereken alanı sahipleniyor. İşte bu aşamadan sonra, bel ve sırt ağrıları, uykusuzluk, hormonsal değişime bağlı gerginlik, şişlik, doğum stresi ve beraberinde bir çok sorun başlıyor. İşte Hamile Yogası da tam bu aşamada devreye giriyor.

Hamile Yogası Nedir?

Hamile yogası hamilelik sürecinizi rahat geçirmek, yukarıda saydığım tüm değişimleri en aza indirmek ve sizi, fiziksel ve ruhsal anlamda doğuma hazırlamak için hazırlanan, yoga asanalarından oluşan, basit kas gruplarını çalıştırıp daha çok esmeme ve nefes egzersizi yaptıran bir Yoga türüdür.

Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

Asana denen Yoga pozları fiziksel olarak güçlenmenizi, esneklik kazanmanızı, doğal olarak akciğerlere ve bebeğe daha fazla yer açmanızı sağlar. Hamile Yogasının temelini oluşturan nefes egzersizleri, doğum sırasında yaşayacağınız stres ile başa çıkmanızı sağlar. Ağrılarınızı ve varsa sancılarınızın verdiği acıyı psikolojik olarak kontrol altına almanızı sağlar.

Hamile Yogası “Yin” diyebileceğimiz bir tarzdadır. Meditatif özelliği yüksektir. Her Yoga türü gibi an’da olmayı sağlar. Kişinin içsel bağlantı kurmasına yardımcı olur. Beden ve ruh farkındalığı sağlar.

Pelvik kasını çalıştırıp çevresini esneten hareketler, anneyi doğuma hazırlar. Hamilelik sırasında yapılacak en önemli şey annenin kendisini doğuma hazırlamasıdır. Tek başına zorlu bir süreçtir. Hamile yogası adım adım büyüyen bedeniniz, bebeğiniz ve taşıdığınız çift ruha sevgi ile yer açmanızı sağlar.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Hamile yogası için kalıplaşmış bazı pozlar vardır. Eğitmenin tercihleri, o gün öğrencilerinin psikolojisine, sınıftaki hamile kadınların gebelik trimesterlerine, mevsime, saate ve öğrencilerin geçmiş egzersiz alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebilir.

Hamile yogasında ağır ve ani değişen hareketlerden, nabzı yükseltmekten kaçınılır. İstenilen rahat ve esnek bir beden ve ruh birliğidir.

Aşağıda sizler için 30 dakikalık, hamileliğin tüm trimesterlerine uygun olan bir akış hazırladım.

Tüm anne adaylarını sevgi ile kucaklıyor, sürece yardımcı olmasını diliyorum. Namaste!

Paylaş

More from Yasemin Orman

Boğa Burcunda Yeni Ay-26 Nisan 2017

26 Nisan 2017 Çarşamba günü 15:16’da Boğa burcunun 6 derece 27. Saniyesinde...
Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir